Półwysep Railay, Krabi, Tajlandia – najlepsze plaże i sekretna laguna

Półwysep Railay to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc południowej Tajlandii. Obco brzmiąca nazwa i fakt, że nie da się na niego dostać drogą lądową tylko podsycają zainteresowanie. Railay to właściwie cztery główne plaże, do każdej z nich dostaniemy się transportem wodnym, zarówno z Ao Nang jak i z Krabi Town, a także z dalszych wysp.

 • Railay East – to pierwsza plaża od wschodniej strony. To tutaj dopłyniemy w pierwszej kolejności z Krabi Town. Plaża nie jest oniemiająca, jest tu kilka hoteli i knajp. To bardziej część tranzytowa w kolejne miejsca.
 • Railay West – plaża położona na zachodnim brzegu. Możemy tu dopłynąć z Ao Nang lub przedostać się w 5 minut z Railay East (idąc cały czas prosto, przecinając półwysep). Przy plaży mieści się mnóstwo knajpek i hoteli, ale też nie jest tak koszmarnie zatłoczona.
 • Ton Sai – plaża położona na zachodnim brzegu, na północ od Railay West. To pierwsza przystań z Ao Nang. Plaża mimo to jest najspokojniejsza i najmniej tu turystów. Na plaży znajduje się jedna knajpka. To też miejsce dla wszystkich fanów wspinaczki. Do Railay West (lub odwrotnie) możemy się dostać przechodząc przez krótki odcinek dżungli. Należy uważać na przypływ ponieważ kawałek mamy do przejścia wodą, a ta w szybkim tempie potrafi się podnieść. Nie należy chodzić tu po zachodzie słońca lub w gorszą pogodę.
spokojna plaża Ton Sai
spokojna plaża Ton Sai
 • Phranang + Jaskinia Księżniczki + Sekretna Laguna – Phranang to środkowa plaża położona na czubku Półwyspu, pomiędzy Railay West i East. To tutaj znajdują się bary na łódkach i całkiem sporo turystów. Dostaniemy się tutaj najłatwiej idąc z Railay East (ok. 7 minut) lub bezpośrednio tu dopływając. Przystanek na tej plaży ma duża część wycieczek, przez co momentami jest tu naprawdę tłoczno.
bar na łódce
bar na łódce
 • Dodatkowo mamy tu wspinaczkowiczów i swoistą atrakcję w postaci Princess Cave. Świątynia mieszcząca się w grocie, bo mimo wszystko jaskinia właśnie nią jest, cała wypełniona jest drewnianymi męskimi przyrodzeniami. Wszystko za sprawą legendy, która głosi, że księżniczka, która zginęła tutaj na morzu była dziewicą i jej duch właśnie takiego rodzaju podarków oczekuje. Mimo tej niecodziennej atrakcji, pamiętajmy, że Tajowie tutaj się modlą. Okażmy im zatem szacunek.
osobliwa Jaskinia Księżniczki
osobliwa Jaskinia Księżniczki
 • Jedną z najciekawszych atrakcji Phranang skrywa nieco dalej od plaży. Idąc drogą od Raliay East zauważymy bardzo strome podejście do Sekretnej Laguny. Mimo, że na trasie widzieliśmy sporo ludzi idących w japonkach lub nawet boso, jeżeli zdecydujecie się na tę wyprawę, zabierzcie ze sobą pełne buty lub chociaż stabilne sandały. Wchodząc pod górę najpierw zahaczamy o genialny punkt widokowy na półwysep. Na tym etapie można już zakończyć  wycieczkę i zejść lub wspinać się dalej do Laguny. Eskapada nie jest aż tak trudna, aczkolwiek ma swoje groźniejsze momenty. Nie raz musieliśmy pokonać własne słabości. Z pewnością nie wybierajcie się na górę (nikt tego niestety nie pilnuje) w gorszą, deszczową pogodę. Ziemia robi się błotnista, a kamienie śliskie. Nie trudno o groźny wypadek. Sama laguna to jeziorko otoczone klifami. Spokojne i ciche dzięki niewielu śmiałkom, którzy wyruszają w trasę. Chociaż laguna nie jest błękitna, a całkowicie brązowa, robi wrażenie i jeżeli tylko czujecie się na siłach – polecamy.
widok na Railay z punktu widokowego w drodze do Sekretnej Laguny
widok na Railay z punktu widokowego w drodze do Sekretnej Laguny
Sekretna Laguna
Sekretna Laguna

Więcej wycieczek w regionie Krabi?

Więcej Tajlandii:

5 thoughts

 1. Hej, rozważam wynajem hotelu właśnie na Railay, czy to jest dobre miejsce wypadowe? Będę tylko 4 dni, chciałbym mieć dobre miejsce wypadowe aby pozwiedzać okolicę
  Ps. Świetna strona, fantastycznie dużo informacji, dziękuję

  1. Dzięki Adam.
   Tak, to dobre miejsce, szczególnie jeżeli będziesz tutaj tylko 4 dni. Do zwiedzenia oczywiście Półwysep + całodzienne wycieczki po okolicznych wysepkach takich jak Hong Island, Tup, Poda, Chicken itd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *