Sewilla na weekend – zwiedzanie i jedzenie

Sewilla, przepiękna stolica hiszpańskiej Andaluzji. Założona przez mitycznego Herkulesa swój okres świetności przeżywała w czasach podbijania obu Ameryk. Chude czasy dopadły jednak miasto bezlitośnie – zamulenie rzeki, epidemia, trzęsienie ziemi i wojna domowa na wiele lat zepchnęły Sewillę na szary koniec. Przełom nastąpił stosunkowo niedawno, bo w 1992 roku za sprawą wystawy EXPO. To wówczas Sewilla powróciła w wielkim stylu. I bardzo dobrze. Kameralna, pięknie położona, z bajeczną pogodą – to idealne miasto na weekend i dłużej.

To stosunkowo niewielkie miasto, które bez problemu można obejść pieszo. A zdecydowanie warto. Sewilla to jedno z tych miejsc, gdzie z przyjemnością się spaceruje – wąskie, klimatyczne uliczki zapełnione dodatkowo knajpkami i barami. Maleńkimi stoliczkami bez krzeseł, przy których gromadzą się lokalsi i turyści sącząc chłodne wino. Zapraszam na spacer.

Dojazd

Do Sewilli najlepiej dostać się z Polski samolotem. Bezpośrednio i najtaniej polecimy liniami Ryanair. Polecimy z Warszawy i Krakowa (dane na grudzień 2017 r.). Możemy wybrać również połączenia z przesiadką (np. przez Bolonię, Walencję i wiele innych) – ta opcja wychodzi całkiem tanio.

Nieco drożej i na chwilę obecną (listopad 2019 r.) również z przesiadką polecimy liniami TAP Portugal, LOT i Lufthansa.

Trzecia opcja do wybór lotu do pobliskiej Malagi, z której dojedziemy do Sewilli pociągiem.

Lotnisko San Pablo (jedyne lotnisko Sewilli) mieści się na północnym wschodzie miasta, a dojazd do centrum jest bezproblemowy. Zaraz przy wyjściu z lotniska mieści się przystanek autobusowy (ostatnie wyjście po lewej stronie). Wybierając linię EA dojeżdżamy do centrum. Dojazd zajmuje ok. 30 minut. W zależności od tego, gdzie chcemy się dostać, możemy wybrać przystanek Santa Justa (największy dworzec autobusowo-pociągowy) lub Plaza de Armas (to niemal ścisłe centrum miasta, ostatni przystanek). Bilet to koszt 4 euro. Autobusy kursują co ok. 30 minut, w godzinach 5:20 – 00:45.

Dojazd do Sewilli z Warszawy samochodem zajmuje ok. 35 godzin.

Zwiedzanie

 • Katedra Najświętszej Marii Panny z Giraldą

Trudno jej nie zauważyć, wszak jest największa katedrą w całej Europie (!), a do tego zajmuje centralne miejsce w mieście. Nawet gdy nie zdecydujemy się wejść do środka, obejdziemy ją za pewne z każdej strony. Ze względu na długie panowanie Arabów w tej części Europy, katedra powstała na bazie meczetu. Jeżeli interesuje Was architektura i sztuka sakralna, na pewno nie będziecie zawiedzeni majestatycznym wnętrzem świątyni. Centralny punkt wszelakich selfie stanowi jednak grobowiec Krzysztofa Kolumba z “oryginalnymi” szczątkami. Zanim jednak pstrykniecie fotkę, zastanówcie się, czemu robicie zdjęcie.

W północno-wschodnim rogu katedry znajdziemy przejście do połączonej Giraldy, czyli byłego minaretu, który teraz pełni rolę dzwonnicy. Giralda to bezsprzecznie centralny punkt miasta, punkt orientacyjny i wizytówka Sewilli. 91 m wysokości, które łatwo pokonać i stanąć na fantastycznym punkcie widokowym. A pokonać łatwo, bo Giraldę budowano z myślą o… koniach, które miały zawozić muezinów na sam szczyt. Ot, wygodnictwo :-)

Adres: Av. de la Constitución, s/n, 41004 Sevilla

Cena biletu dla osoby dorosłej – Katedra ze wstępem na Giraldę – 9 euro

Cena biletu dla osoby dorosłej – Giralda – 8 euro

Sewilla, Giralda - Hiszpania, Andaluzja
Giralda Sewilla
 • Real Alcazar

Zaraz obok Katedry i Giraldy znajduje się ogromny kompleks pałacowy Alcazar. Połączenie kilku stylów, pełne zdobień pałace i magiczne wręcz ogrody. Spacer po Alcazarze szczególną przyjemność sprawia latem, gdzie możemy osłonić się chociaż na chwilę od lejącego się z nieba żaru. Ogromne ogrody, klimatyczne oczka wodne, fontanny. Warto przeznaczyć na zwiedzanie więcej czasu.

Adres:  Plaza del Triunfo, s/n.

Cena biletu dla osoby dorosłej – 9,5 euro

 • Plaza de España

Nasz zdecydowany faworyt. I chyba nie tylko nasz, bo właśnie tutaj, na Placu Hiszpańskim nagrywano wiele filmowych scen. Ogromny półkolisty plac położony przy parku Parque de Maria Luisa to jeden z najpiękniejszych placów, jakie mieliśmy okazję widzieć. Otoczony pałacem, gdzie mieszczą się urzędy administracyjne oraz z wielką centralnie osadzoną fontanną. Pałac pokryty jest płytkami azulejos, które przedstawiają historyczne sceny związane z każdą z 50 prowincji Hiszpanii. Dodatkowo pomiędzy pałacem a samym placem przepływa kanał, którym można się przepłynąć urokliwą łódeczką.

Adres: Av de Isabel la Católica

Sewilla, Plaza de Espana
Plaza de Espana
Sevilla, Plaza de Espana
Plaza de Espana
 • Dzielnica Barrio de Santa Cruz

Była dzielnica żydowska. W prawdzie po tych ostatnich nie ma już śladu, lecz ta położona blisko centrum okolica skrywa w sobie prawdziwe piękno i ducha Andaluzji. Wąziutkie uliczki, urocze placyki, przepiękne latarnie i zdobione balkony. To właśnie tutaj warto wybrać się na wieczorny spacer zakończony kolacją w jednym z lokalnych barów tapas. Koniecznie z lampką lokalnego wina sherry.

 • Flamenco – sztuka, taniec, śpiew

Flamenco pochodzące z Andaluzji to kwintesencja żalu, smutku i specyficznego piękna. Przechadzając się ulicami Sewilli na pewno natkniecie się na lokalną trupę tańczącą, grającą i śpiewającą flamenco. I jak to z ulicznymi artystami bywa – jedni zachwycają, drudzy wzbudzają politowanie. Warto jednak na chwilę przystanąć i poczuć ducha Andaluzji w tym przejmującym, emocjonalnym przedstawieniu.

Dla tych, co chcą poznać flamenco bliżej, zapraszam do Muzeum Tańca Flamenco.

Adres: C/ Manuel Rojas Marcos, 3

Cena biletu dla osoby dorosłej – 10 euro

Lub do Antigua Fabrica de Tabacos, czyli fabryki tytoniu, w której pracowała najsłynniejsza cyganka Carmen z opery Bizeta. Dzisiaj w budynku mieści się Uniwersytet.

Adres: Calle San Fernando, 4

Cena biletu dla osoby dorosłej – wejście za darmo

Sewilla, flamenco na Plaza de Espana
flamenco na Plaza de Espana
 • NO8DO – co to za znak?

Uważni na pewno zwrócą uwagę za często pojawiający się znak NO8DO. Co on właściwie oznacza?  8 to motek włóczki, czyli “madeja” (czyt. madeha). Fonetyczny zapis napisu to “no me ha dejado”, co oznacza “nie porzuciła mnie” i odnosi się do symbolu wierności Sewilli królowi.

 • Zapach pomarańczy

Drzewka pomarańczowe to nieodzowny element sewillskich uliczek. Zdobią je dosłownie wszędzie. Wiosną dają miastu niesamowity zapach kwitnących kwiatów, latem i jesienią zdobią soczystymi owocami. Pamiętajcie jednak, że apetyczne pomarańczki są bardzo gorzkie i kwaśne, nie nadają się do jedzenia.

Sewilla, drzewka pomarańczowe - wizytówka Andaluzji
drzewka pomarańczowe – wizytówka Andaluzji
 • La Plaza de Toros de la Maestranza

Korrida w Hiszpanii jest nadal żywa, a Andaluzja wiedzie w tym zdecydowany prym. W Rondzie znajduje się największa i najstarsza arena, ale to ta w Sewilli uznawana jest za jedną z najpiękniejszych. Nawet jeżeli tak jak my jesteście przeciwnikami tego “sportu”, możecie dowiedzieć się o niej więcej w Museo Taurino.

Adres: Paseo de Cristóbal Colón, 12

Cena biletu dla osoby dorosłej – 7 euro

Sewilla, La Plaza de Toros de la Maestranza - Hiszpania, Andaluzja
La Plaza de Toros de la Maestranza
 • Spacer nad rzeką Guadalquivir

Nie wyjeżdżajcie z miasta bez spaceru nad bulwarem rzeki. W lecie możecie usiąść w jednej z licznych nadbrzeżnych knajpek i rozkoszować się pięknymi widokami. Z pewnością wypatrzycie Torre de Oro, czyli wieżę strzegącą wjazdu do miasta. Razem z drugą, po przeciwległej stronie, której niestety już nie ma. Obecnie w wieży znajduje się małe muzeum morskie. Możecie też skorzystać z rejsu rzeką.

spacer nad rzeką w Sewilli
Spacer nad rzeką w Sewilli
 • Metropol Parasol

To taki chochlik, który wyrósł dosłownie jak grzyb po deszczu. Nowoczesny, awangardowy i zupełnie nie pasujący do miasta. Drewniany parasol, czy też grzyb pełni funkcję tarasu widokowego, a także możemy zjeść tam obiad. Ale czy warto?

Jedzenie

W Sewilli znajdziecie całą masę przeróżnego typu restauracji, barów i knajp. Nam najbardziej przypadła do gustu urokliwa dzielnica Santa Cruz, gdzie można zjeść tanio i bardzo smacznie.

 • Vinería San Telmo – jak sama nazwa wskazuje to miejsce to winiarnia, ale też doskonała restauracja. To typowa kuchnia fusion łącząca ze sobą kuchnię hiszpańską, marokańską i włoską. Doskonałe jedzenie – piękne podane i bardzo smaczne, a do tego niedrogie. Uwaga! Porcje tapas są tu (jak na tapas) bardzo duże. Jedno danie z pewnością zaspokoi mniejszy głód.

Adres: Paseo de Catalina de Ribera, 4

 • Bar Catalina – tuż obok Vineria San Telmo mieści się podobnych rozmiarów knajpka. Stoliki są ułożone tuż przy sobie, ciężko zatem rozeznać się, w której restauracji właściwie siedzimy. Domowa, smaczna kuchnia, przyzwoite ceny.

Adres: Paseo de Catalina de Ribera, 4

 • Bodeguita Romero Las mejores tapas de Sevilla – sewillski klasyk. Bodega jest wiecznie zatłoczona i pełna po sam brzeg. Mimo to kelnerzy sprawnie obsługują zamówienia i dostarczają je nawet na kawałek parapetu za barem… ;-) Bardzo smaczne, uczciwe jedzenie w bardzo dobrych cenach. Dodatkowo klimat zwisających z sufitu szynek i wesoły gwar. Nie każdy polubi taki folklor, ale to właśnie Hiszpania :-)

Adres: Calle Harinas, 10

Sevilla, Bodeguita
Bodeguita Romero
 • Casa Morales – to miejsce w samym centrum. Równie gwarne i wesołe jak to powyżej. To również domowa hiszpańska kuchnia. Tłum tu nigdy nie znika i ani przez chwilę nie maleje. Zawsze jednak znajdziemy kawałek miejsca na ucztowanie lub szklaneczkę piwa.

Adres: Calle García de Vinuesa, 11

 • Sal Gorda – niech Was nie zmyli nowoczesny wygląd tej restauracji. Menu jest tu całkiem tradycyjne, jedynie podkręcone nowoczesnym sznytem i wyglądem dań. Sal Gorda to nasze najnowsze odkrycie, do którego na pewno nie raz wrócimy. Knajpa stawia na lokalne produkty i ich niezwykłą jakość. Gazpacho z żółtych pomidorów, wołowina z lokalnej rasy retinto (młode krowy), ajo blanco z najwyższej jakości migdałów. To jest to! Ostatnią zachętą niech będzie kolejka chętnych, która nie kończyła się przez cały nasz pobyt w restauracji. Bardzo polecamy!

Adres: Calle Alcaicería de la Loza, 17

 • Bar Comercio – bar słynący z najlepszych churros w całej Sewilli. Czy są najlepsze – musicie ocenić sami, ale na pewno nie można im odmówić świeżości i cudnej gęstej czekolady, w której moczymy słodkości. Poza churrosami, bar jest po prostu piękny i bardzo tradycyjny. Płytki azulejos zdobiące ściany, małe stoliczki, przyjemny gwar – esencja andaluzyjskiego baru.

Adres: Calle Lineros, 9

 • Taberna Peregil La Goleta – to nasze ulubione wieczorne miejsce w Sewilli. Sprzedają tu przepyszne pomarańczowe wino (vino de naranja), a także wino z cytryn i truskawek (vino de limon, vino de fresa) i doskonały vermut. I oczywiście całą masę innych alkoholi i drobnych tapas, wszystko w śmiesznych cenach. Lokal jest maleńki, ale jak to w Hiszpanii bywa – zawsze znajdziemy kawałek wolnego stoliczka. Ah, i koniecznie zajrzyjcie do łazienki!

Adres: 41004, Calle Mateos Gago, 22

Sevilla, vino de naranja - salud!
vino de naranja – salud!

Więcej Andaluzji

15 thoughts

  1. Bardzo proszę, mam nadzieję, że Sewilla spodoba Ci się zarówno pod kątem zabytków jak i jedzenia :-)

 1. Sewilla jest piękna, wizyta na Placu Hiszpańskim, to niezapomniane przeżycie :) My nie mieliśmy zbyt wiele czasu na zwiedzanie, więc zdecydowaliśmy się na objazdową wycieczkę odkrytym autobusem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *