Jak tanio i bezpiecznie wynająć samochód?

Posiadanie samochodu podczas podróży, czy to krótszych czy to tych dłuższych to bez dwóch zdań spore ułatwienie. Nie wszędzie dojedziemy pociągiem czy autobusem, mamy pełną niezależność i nie musimy dopasowywać się pod rozkład jazdy – pełen luz. Jeżeli zatem nie zdecydowaliście się na podróż własnym autem, pozostaje jego wynajem. Jak wygląda wynajem, gdzie i jak szukać, jak nie przepłacić i przede wszystkim jak zrobić to bezpiecznie?

zaletą posiadania samochodu jest możliwość dojechania w trudno dostępne miejsca, poza wytyczonymi szlakami
zaletą posiadania samochodu jest możliwość dojechania w trudno dostępne miejsca, poza wytyczonymi szlakami

Jak wynająć samochód?

Najprościej skorzystać ze sprawdzonych wyszukiwarek wynajmu samochodów, takich jak:

Po wstępnym rozpoznaniu możemy również wejść na strony bezpośrednich wypożyczalni, takich jak:

Wystarczy, że na stronie wpiszemy datę wynajmu i zwrotu, a wyszukiwarka pokaże nam dostępne samochody i oczywiście ceny. Rezerwacja ze strony wypożyczalni ma tą zaletę, że otrzymujemy voucher wprost od firmy wynajmującej, bez pośredników (i bez ewentualnych kosztów pośredniczenia). Możemy założyć konto, dzięki czemu łatwiej będzie śledzić status rezerwacji, dokonywać zmian, anulacji itd.

Wymogi obligatoryjne przy wynajmie samochodu:

 • posiadanie ważnego prawa jazdy przynajmniej od roku – w większości najbardziej renomowanych wypożyczalni – na terenie Unii Europejskiej swobodnie możecie korzystać z prawa jazdy wydanego w Polsce. Poza nią, konieczne będzie wyrobienie Międzynarodowego Prawa Jazdy, w zależności od kraju, w konwencji genewskiej lub wiedeńskiej.
 • posiadanie minimum 21 lat – w większości najbardziej renomowanych wypożyczalni

Na co zwrócić uwagę przy rezerwacji samochodu:

 • termin rezerwacji – oczywiście im wcześniej tym lepiej. Jeżeli wybieracie się w podróż, lepiej za wczasu zastanowić się, czy nie będziecie potrzebować na miejscu auta. Wcześniejsza rezerwacja to gwarancja niższej ceny. Chociaż oczywiście nie ma to jak spontan, czasem srogo można za niego zapłacić. Dodatkowo, bez przygotowania, jesteście narażeni na mnóstwo opłat dodatkowych o czym poniżej.
 • termin wypożyczenia – to trochę jak z noclegami – im wyższy sezon, tym i ceny wynajmu rosną.
 • godzina wynajmu i zwrotu pojazdu – może wydawać się to niedorzeczne, ale spróbujcie wpisać kilka różnych godzin. Cena może ulec zmianie i to czasem bardzo dużej! Na pewno więcej zapłacicie wynajmując/zwracając samochód w nocy. Często pół godziny do przodu lub do tyłu pozwoli zaoszczędzić Wam kilka(dziesiąt) złotych. Dlatego, jeżeli w ogóle macie taką możliwość, najlepiej wcześniej sprawdzić, jaka opcja godzinowa będzie najtańsza.
 • miejsce wynajmu i zwrotu – to samo co powyżej tylko dotyczy miejscowości, w której wypożyczamy i zwracamy samochód. Bardzo często jest tak, że w dużych miastach, wynajem jest sporo tańszy niż w tych mniejszych. Pamiętaj, że możesz wypożyczyć samochód w jednej miejscowości a zwrócić w innej, ale zawsze porównaj ceny, bo z pewnością zostanie doliczona dopłata za zwrot w innym mieście.
 • klasa samochodu – warto mieć na uwadze, że wypożyczane samochody są w dużej mierze nowe i zadbane. Jeżeli wynajmujecie samochód od renomowanej wypożyczalni, macie w zasadzie gwarancję porządnego pojazdu. Przy wynajmie, nie macie możliwości wyboru konkretnego auta czy konkretnej marki, ale możecie wybrać jego parametry. Zastanówcie się zatem, co jest dla Was najważniejsze. Jeżeli na czas wynajmu nie potrzebujecie fury najwyższej klasy, warto trochę zaoszczędzić i wybrać tańszą opcję. Pamiętajcie, że to wciąć będzie dobry samochód.
 • ilość miejsc – wybierzcie auto dopasowane do ilości pasażerów. Przykładowo, jeżeli jesteście tylko we dwoje, najtańszą opcją będzie samochód 4osobowy. Bez sensu płacić na większy, 5osobowy samochód, jeżeli tego po prostu nie wykorzystacie.
 • ilość kierowców – zastanówcie się, kto będzie prowadził auto. Każdy dodatkowy kierowca to niestety dodatkowe opłaty. Oczywiście nikt rzeczywiście nie sprawdzi, ilu faktycznie było kierowców. Ma to znaczenie tylko w razie wypadku. Do Was należy odpowiedź, czy warto ryzykować.
 • wiek kierowcy – jak zaznaczyliśmy na początku, aby w ogóle wynająć samochód musisz mieć ukończone 21 lat. Natomiast im starszy jesteś tym mniej płacisz i więcej Ci wolno… W większości dobrych wypożyczalni kierowcy w wieku 21-25 lat płacą dodatkową opłatę, natomiast im większy jest Twój staż w prowadzeniu samochodu, a raczej posiadaniu prawa jazdy, tym lepszej klasy samochód możesz wynająć.
 • z paliwem lub bez; tutaj mamy przeważnie dwie opcje do wyboru:
  • pełny – pełny – odbieramy auto z pełnym bakiem i zwracamy z pełnym
  • pełny – pusty – obieramy auto z pełnym bakiem i zwrócić możemy z pustym. Pobierana jest dodatkowo opłata za pełny bak z góry (zwrotna w zależności od poziomu baku) oraz opłata administracyjna/logistyczna (bezwzrotna). O obu opłatach więcej niżej.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu/Jak nie przepłacić:

 • dokładnie sprawdź samochód – sprawdź, czy auto jest sprawne, czy nie ma żadnych wad, zarysowań (poza tym, które zostały ujęte w protokole). Jeżeli zauważysz jakąś nieprawidłowość lub po prostu masz jakąkolwiek wątpliwość, najlepiej od razu to zgłosić. Pamiętaj, że później ciężko będzie ci udowodnić, że “przecież to już było wcześniej!”.
 • przeczytaj umowę z wynajmującym – wiem, nikt nie czyta umów, bo po co, ale naprawdę, lepiej wiedzieć, na co się piszesz. A wypożyczalnie żyją z przeróżnych kruczków i naszego gapiostwa.
 • ubezpieczenie, czyli jednej z najważniejszych punktów całego przedsięwzięcia – każdy wypożyczany samochód (przynajmniej w Europie) posiada obowiązkowe ubezpieczenie, które MUSIMY uiścić i NIE DA się tego ominąć. Popularnym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest opcja wynajmu z ubezpieczeniem tzw. CDW (Collison Damage Waiver) lub LDW (Loss Damage Waiver). Oba znaczą to w zasadzie to samo, pokrywamy koszty ew. napraw do wysokości określonej kwoty, którą wnosimy jako kaucja. Gdy koszty napraw (jak i kradzieży) przewyższają nasz wkład, resztę pokrywa ubezpieczyciel lub firma wynajmująca. Problem w tym, że kaucja może być wysoka (o czym niżej) a szkody nawet pozornie nieduże mogą być wyceniane zdecydowanie na naszą niekorzyść. Żeby się przed tym zabezpieczyć można skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia naszego wkładu, albo bezpośrednio u firmy wynajmującej (i nie płacić tym samym kaucji), albo u zewnętrznego ubezpieczyciela. Oczywiście druga opcja jest zdecydowanie tańsza. Koszt zakupu pełnego ubezpieczenia samochodu w wypożyczalni bardzo podniesie cenę najmu (sam wynajem często może być stosunkowo tani, natomiast cenę znacząco podniesie właśnie ubezpieczenie). Bardzo atrakcyjną alternatywą jest wykup ubezpieczenia bezpośrednio u ubezpieczyciela. Na przykład w Allianz – sprawdzony ubezpieczyciel, mimo wielu formalności zwrócili nam pieniądze za poniesioną szkodę (update – od ok. połowy 2019 roku firma Allianz zablokowała obywatelom Polski zakup ich ubezpieczenia, będziemy sprawdzać tę ofertę i aktualizować dane). Drugą firmą, którą wypróbowaliśmy i również możemy polecić to World Wide Insure.  Dostępne są różne opcje czasowe i geograficzne (u nas roczne ubezpieczenie obejmujące wszystkie państwa świata wyniosło zaledwie 60 euro). Podsumowując, bierzemy podstawowe ubezpieczenie CDW w wypożyczalni + dodatkowe u ubezpieczyciela zewnętrznego, żeby zabezpieczyć kaucję i niczym się nie martwić.
 • bądź uważny przy podpisaniu umowy – dokładnie sprawdź warunki i postanowienia. Nie daj się skusić na dodatkowe opcje proponowane przez pracownika wypożyczalni. Często, mimo wcześniejszej rezerwacji, będziesz zachęcany do np. zmiany miasta zwrotu czy wykupienia dodatkowych opcji, w tym prawie na pewno do pełnego ubezpieczenia samochodu (w w tym miejscu warto dobitnie zaznaczyć, że posiadamy ubezpieczenie i nie potrzebujemy go z wypożyczalni). Oczywiście wybrane opcje mogą okazać się przydatne, ale dokładnie sprawdź czy pracownik nie doliczył ci za usługi niespodziewanie dużej kwoty.
parkowanie w Hiszpanii, czyli dobry motywator do wykupienia pełnego ubezpieczenia
parkowanie w Hiszpanii, czyli dobry motywator do wykupienia pełnego ubezpieczenia

Płatności:

 • opłata za wynajem samochodu – ponoszona w momencie rezerwacji auta
 • opłata operacyjna/administracyjna/logistyczna – czyli dodatkowa opłata, którą po prostu trzeba uiścić przy odbiorze auta jeśli wynajmujemy w opcji pełny-pusty bak. Nie każda wypożyczalnia musi ją nakładać, ale jest to częsta praktyka, jej cena waha się w zależności od klasy i miejsca odbioru (w naszym przypadku 19 euro)
 • opłata za paliwo – otrzymujemy samochód z pełnym bakiem. Jeśli mamy opcję pełny-pusty i zwrócimy auto z niepełnym bakiem, nie otrzymamy pełnego zwrotu za paliwo. Warto zatem przed oddaniem samochodu po prostu zatankować. Wyjdzie taniej.
 • kaucja – pobierana z karty kredytowej lub debetowej, gdy nie wykupimy pełnego ubezpieczenia, a jedynie CDW. Niestety w większości przypadków jest wysoka, a zależy głównie od klasy samochodu (w naszym przypadku 1100 euro, ale może dochodzić nawet do 2000 euro). Jest ona oczywiście zwracana, ale trzeba mieć na uwadze, że takie środki po prostu trzeba mieć dostępne na karcie.
 • dopłata za odbiór bezpośrednio na terenie lotniska, tzw. Premium office fee – doliczana w momencie odbioru auta  (u nas 8% wartości wynajmu)
 • dopłata za wiek – niektóre wypożyczalnie mogą doliczać opłatę dla kierowcy poniżej 25 roku życia.
 • dopłata za dodatkowego kierowcę – u nas 8 euro/dzień
 • dopłata za przekroczenie limitu kilometrów/dzień – jeśli taki mamy w umowie, warto zwrócić na to uwagę.
 • dopłata za przekroczenie granic państwa, w którym wynajmujemy auto
 • dopłata za… brudny samochód – przy zwrocie auta w zasadzie jedyne, na co musisz zwrócić uwagę to względna jego czystość. Samochód nie musi błyszczeć, ale niektóre wypożyczalnie doliczają dodatkową opłatę za mycie samochodu i to bynajmniej nie w kwocie standardowej wizyty na myjni. Wypożyczalnia może też sama Cię odesłać do myjni twierdząc, że auto jest tak brudne, że nie widać na nim rys.
 • opłaty dodatkowe, których możemy uniknąć – dopłata za wynajem/zwrot w godzinach nocnych, dopłata za wynajem/zwrot w innym/mniejszym mieście
 • za wynajem można płacić tylko i wyłącznie kartą – zarówno debetową jak i kredytową, której posiadaczem jest osoba podpisująca umowę wynajmu

W razie szkody/wypadku:

 • jeżeli zdarzył się wypadek, zawsze zadzwoń po policję, aby spisać protokół. Jeżeli tego nie zrobisz, nie udowodnisz wypożyczalni swojej “niewinności” (jeżeli wypadek nie był z Twojej winy) lub nie otrzymasz zwrotu od ubezpieczyciela
 • nie działaj na własną rękę – nie naprawiaj, nie majstruj. Wypożyczalnia na pewno to odkryje, a koszta jakimi Cię obciąży będą niewspółmiernie wysokie.
 • jeżeli szkodą jest rysa, wgniecenie lub inne zdarzenie umożliwiające dalszą sprawną jazdę – szkodę zgłoś przy zdaniu auta. Zabierz od wypożyczalni wszystkie niezbędne dokumenty, w tym papier określający szkodę i kwotę obciążenia (najlepiej w języku angielskim). Będzie Ci to niezbędne przy zgłoszeniu do ubezpieczyciela.

A Wy, jakie macie doświadczenie z wynajmem samochodu?

7 thoughts

 1. Strony internetowe stronami, ale najlepiej wynajmować samochód jak już się pozna ludzi na miejscu. Oczywiście wszystko zależy od tego ile się ma czasu i na jak długo wynajmujemy samochód :D

 2. Ja wynajmuje od 3 lat w tej samej warszawskiej wypożyczalni http://www.car4rent.pl i puki co wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie. Warunki wynajmu są bardzo dobre, ceny również i auta ubezpieczone i typowo miejskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *