Słowacja – najlepsze atrakcje dla dzieci blisko granicy z Polską

Jestem zwolenniczką odkrywania własnej okolicy, tej najbliższej i tej nieco dalszej. Bardzo często zdarza się, że myśląc o dalekich podróżach zapominamy o tym, co mamy we własnej okolicy. A ta może być równie ciekawa!

Bez wątpienia nasz bliski sąsiad jakim jest Słowacja ma mnóstwo do zaoferowania. Dzisiaj będzie coś w szczególności dla najmłodszych, ale zapewniam, że dorośli również nie będą się nudzić. Wszystkie poniższe atrakcje znajdują się w bliskiej odległości od siebie, dlatego planując weekend lub dłuższy pobyt warto wziąć pod uwagę każdą z nich.

okladka_instagram_post_slowacja-atrakcjedladzieci.jpg

1. Tatralandia

czyli aquapark z prawdziwego zdarzenia. Znajdziecie tu dosłownie wszystko, co wodny świat ma do zaoferowania. Dziesiątki przeróżnych zjeżdżalni i rur. W tym opcje zjazdu we dwie lub trzy osoby. Zjazdy na pontonach, matach lub samodzielnie. Mnóstwo basenów – począwszy od tych klasycznych kończąc na gorących, termalnych. Strefy relaksu, wodne bicze, bąbelki. Bardzo duża strefa wellness, czyli masaże i sauny. Setki leżaków, które wystarczy zająć, bez dodatkowych opłat, ulubione zajęcie Polaków ;-) Znajdziecie tutaj atrakcje pod gołym niebem, ale również takie na gorszą pogodę, w środku budynku. A to wszystko w otoczeniu pięknych Tatr. Nie może być lepiej!

tatralandia
Tatralandia – zjeżdżalnie, leżaki i Tatry

W całym kompleksie znajdziemy kilka dużych stref gastronomicznych – jedzenie zarówno typowo słowackie jak i to z zakątków z całego świata. Budki z lodami, naleśnikami. Nie brakuje również asortymentu alkoholowego. Wewnątrz znajduje się też bar pośrodku ciepłego basenu, w którym wylegując się można sączyć drinka.

Dodatkowo, aquapark ciągle się rozwija i tak od niedawna możemy korzystać z Parku Miniatur, kompleksu z lotami w aerotubach czy zapisać się na kurs surfowania.

Na miejscu organizowane są przedstawienia dla dzieci, przeróżne konkursy z nagrodami czy wodny aerobik. Wszystko w cenie biletu.

tatralandia
Tatralandia

Zalety:

 • bardzo duża ilość atrakcji dla dzieci – zjeżdżalnie z różnego rodzaju stopniem trudności, każdy znajdzie coś dla siebie
 • piękne usytułowanie, widok na góry
 • atrakcja całoroczna – kompleks działa zarówno latem jak i zimą; duża część atrakcji znajduje się na zewnątrz, ale w środku również mamy spore pole do popisu
 • niewygórowana cena w porównaniu chociażby do polskich aquaparków, które nie umywają się wielkością i atrakcjami

Wady:

 • w sezonie, szczególnie w weekendy mogą być spore tłumy, co rzutuje np. na długie kolejki do zjeżdżalni i tłok w basenach

Adres: Ráztocká 21, 031 05 Liptovský Mikuláš (Liptowski Mikułasz), Słowacja

Godziny otwarcia: 9:00-21:00

Ceny: różnią się w zależności od sezonu, tutaj sprawdzisz aktualny cennik

Uwaga! Wstęp do saun (Vital Packet) oraz surfing są dodatkowo płatne.

Przy zakupie biletu otrzymujecie zniżkę na kolejne wejście do aquaparku lub do Aquaparku Besenova

2. Aquapark Besenova (dawniej Gino Paradise)

Raptem 25 km od Tatralandii znajduje się drugi bardzo duży kompleks w miejscowości Beszeniowa. Znacznie mniej rozreklamowany i mało popularny wśród Polaków. W zasadzie spodziewałam się małego, bardziej lokalnego kompleksu, w którym spędzenie całego dnia będzie się dłużyło, co generalnie miałoby sens patrząc na odległość pomiędzy aquaparkami, jednak nic bardziej mylnego. Besenova to równa konkurencja dla Tatralandii, przy czym skierowana nieco do innego odbiorcy. Znajdziecie tutaj mniej zjeżdżalni, za to więcej basenów z wodą termalną przez co pobyt tutaj jest mocno skierowany na relaks. Nie oznacza to oczywiście, że dzieci będą się tutaj nudziły. Wręcz przeciwnie! Dodatkowo, poprzez większą popularność Tatralandii, mamy tu znacznie więcej miejsca i brak tłoku.

Besenova
Besenova

Zalety:

 • spora ilość basenów z wodą termalną
 • mniejsza ilość osób w porównaniu do Tatralandii – brak tłoku, brak kolejek do atrakcji
 • zróżnicowane atrakcje – znajdziecie tutaj basen z falami, rwące rzeki, centrum nurkowania, zewnętrzny basen z barem i stoliczkami
 • atrakcja całoroczna – kompleks działa zarówno latem jak i zimą; duża część atrakcji znajduje się na zewnątrz, ale w środku również mamy spore pole do popisu
 • niewygórowana cena w porównaniu chociażby do polskich aquaparków, które nie umywają się wielkością i atrakcjami

Wady:

 • dosyć niewielka ilość zjeżdżalni, co kierunkuje kompleks bardziej na relaks niż na szalone zabawy w wodzie, co może być też zaletą :-)
Besenova
Besenova – to nie zupa, to basen z wodą termalną ;-)

Adres: Bešeňová (dawna nazwa: Thermal Park Besenova, Gino Paradise Besenova) 034 83 Bešeňová (Beszeniowa) 136, Słowacja

Godziny otwarcia: 9:00-21:00

Ceny: różnią się w zależności od sezonu, tutaj sprawdzisz aktualny cennik

Uwaga! Wstęp do saun (Wellness & SPA) oraz nurkowanie są dodatkowo płatne.

Przy zakupie biletu otrzymujecie zniżkę na kolejne wejście do aquaparku lub do Tatralandii.

3. Zamek w Orawie (Oravský hrad)

przepięknie usytuowany zamek na orlim gnieździe w mieście Oravský Podzámok. Zwraca uwagę już ze sporej odległości i słusznie, bo warto go odwiedzić. Chociaż trudno uwierzyć, że tego typu miejsce może być rzeczywistą atrakcją dla dzieci, a nie kolejną męczarnią to zdecydowanie tak jest. Przede wszystkim zamek nie jest pełen obrazów i eksponatów, które nie oszukujmy się, nie są dla przeciętnego dziecka szczytem marzeń. Zwiedzanie jest przewidziane z przewodnikiem (nie ma możliwości zwiedzania na własną rękę), który w przystępny sposób oprowadza nas po wybranych częściach zamczyska. Ponieważ tenże słynie z przeróżnych strasznych anegdotek, historie nie nudzą i nie dłużą się. Bardzo skondensowane i ciekawe opowiadania interesują i czas płynie wyjątkowo szybko. Dzieciaki na pewno będą zadowolone a i dorośli skorzystają.

Zamek w Orawie
Zamek w Orawie

Adres: Administratívna budova č. 2, 027 41 Oravský Podzámok, Słowacja

Godziny otwarcia/godziny zwiedzania:

styczeń/luty/marzec/listopad/grudzień – 10:00 – 15:00

kwiecień – zamknięte

maj/wrzesień – 8:30 – 17:00

czerwiec – 8:30 – 17:30

lipiec/sierpień – 8:30 – 18:00

październik – 8:30 – 16:00

Czas  trwania: trasa podstawowa – 2 h, trasa dłuższa – 2 h 45 min, trasa krótka  – 45 min

Ceny: 7 euro – dorośli, 3,5 euro – dzieci; 3,5 euro – parking

Uwaga! Zwiedzanie odbywa się o wyznaczonych porach, brak możliwości zwiedzania zamku na własną rękę. Przewodnicy w języku słowackim lub angielskim. Przewodnika w języku polskim można zarezerwować na minimum 7 dni przed przyjazdem.

4. Jaskinie Demianowskie

dwie jaskinie położone na południe od Liptowskiego Mikułasza. Trasy nie są za długie przez co zwiedzanie przebiega sprawnie i ciekawie. Atrakcja szczególnie do polecenia w gorsze dni, gdzie można schować się np. przed deszczem ;-) No i jak to w jaskini, trochę strasznie, trochę tajemniczo :-)

 • Demianowska Jaskinia Wolności – najbardziej popularna jaskinia w całej Słowacji.

Adres: 13 km od Liptowskiego Mikułasza, kierunek Jasna

Zwiedzanie: Wielka Trasa – 100 min, Tradycyjna Trasa – 60 min

Ceny: Wielka Trasa – 15 euro osoba dorosła, 7,5 euro dziecko; Tradycyjna Trasa – 8 euro osoba dorosła, 4 euro dziecko

Godziny otwarcia/wejścia: styczeń-maj, wrzesień-grudzień – wejścia o 9:30, 11:00, 12:30, 14:00

czerwiec-sierpień – wejścia o każdej pełnej godzinie od 9:00 do 16:00

W poniedziałki jest zamknięte!

 • Demianowska Jaskinia Lodowa – kolejna popularna jaskinia, tym razem w wersji lodowej.

Adres: 10 km od Liptowskiego Mikułasza, kierunek Jasna

Zwiedzanie: 45 min

Ceny: Wielka Trasa  – 8 euro osoba dorosła, 4 euro dziecko

Godziny otwarcia/wejścia: od 1 stycznia do 14 maja oraz od października do końca grudnia jaskinia jest zamknięta!

od 15 maja do 1 czerwca oraz od 1 do 30 września wejścia o 9:30, 11:00, 12:30, 14:00

czerwiec-sierpień wejścia o każdej pełnej godzinie od 9:00 do 14:00

W poniedziałki jest zamknięte!

5. Liptowska Mara czyli Liptowskie Morze

a właściwie wielkie sztuczne jezioro, jedno z największych w całym kraju. Akwen jest naprawdę spory i mieści się pomiędzy Liptowskim Mikułaszem a Rużomberkiem. W ciepły dzień można tu spędzić czas nie tylko wypoczywając, ale rówież uprawiając wodne sporty. Największy ośrodkiem jest Mara Camping we wsi Liptovský Trnovec, gdzie znajdziecie wszystko to, co nad wodą potrzebne. Rowery wodne, kajaki, łódki, skutery, banany, a nawet lekcje surfingu. Słowacy twierdzą, że aquaparki nie umywają się do ich ulubionego jeziora :-)

Adres: Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš, Galovany

Noclegi

Słowacy oferują mnóstwo przystępnych cenowo noclegów. Możecie ich szukać na miejscu, ale zdecydowanie bardziej polecam wcześniejszą rezerwację poprzez serwisy booking.com lub airbnb.com.

Ze swojej strony mogę polecić miejsca, z których sama korzystałam. A jeżeli zarezerwujecie nocleg przy użyciu poniższych linków, otrzymacie 50 zł zniżki:

Garden 35, Ivachnova – 10 euro/osoba/doba – dom z apartamentami usytuowany w małej, acz uroczej wiosce Ivachnova, raptem kilka kilometrów od Beszeniowej. Bardzo dobre warunki, niska cena, świetna lokalizacja.

Apartamenty Tamir, Bobrovec – ceny w zależności od terminu i wybranego apartamentu – dom z apartamentami usytuowany tym razem niecałe 2 km od Tatralandii. Przemili właściciele, bardzo dobre warunki mieszkaniowe, fantastyczna lokalizacja.

9 thoughts

 1. Nierekomenduję Słowackie tatry, bo oni nie myslą o turystach a myslą jak wypisać ci mandacik. U nich jeżeli piesek bez smyczka to mandacik (piessk to u nnie jorkszyr), jeżeli usiądłeś na pniu 3 metry od drogi bo zmęczyłesz się mandacik, maksymum 1 meter od drogi. Jeżeli przeszłeś bramkę gdzie napisano że szlak zamknięty to mandacik, chociaż szlak jest w porządku to w dolinie nie jest niebezpieczny i to nie jest jakiś straszny szlak gdzie możesz zabłądzic i daleko od ludzi. I to tylko pobyłem 4 godziny w słowaciji i zebrałem tyle mandatów. Ale to tylko to co się dowiedziałem, wiele jeszcze jest mandatów i za co nie wiem. Praktycznie do rzeki też nie możesz zejść ręce opłukać, bo to jest już więcej jak 1 meter od drogi(tam gdzieś 5 metròw)I przed tem jak isć ty musisz wiedziec, przeczytać 400 stron gdzieś tam ichnej beletrystyki jeżeli znajdziesz, bo na początku szlaku to nie jest opisane i nie ma tabliczki. Mandaciki są bardzo drogie po 30 eurów za czlowieka za jedno naruszenie. A bylismy tylko od strony Polski niedaleko nawet nie jest ciekawie prosto droga, nie wodospadów ni jeziór. Nic prosto powędrowałem po drodze szerokiej w liesia. Przy tym gdzie jest szlak gdzie możesz iść a gdzie nie możesz też możesz pomylić się. Jeżeli w stronę idzie droga to nieznaczy że ry tam możesz iść. Nieradzę. Prosto zajechałem bo z psem w Polsce nie można było. Czułem się jak w Syngapurze gdzie nawet gumy do żucia niemożna miec ze sobą. Jeździłem po Teneriffe to chodź gdzie chcesz i jak chcesz i nikt ci słowa nawet nie mòwi

 2. Fajne miejsca :). Moje 4 letnie dziecko było ostatnio z nami w jaskini Wierzchowska Górna. Podobało nam się, bardzo :), ale jaskiń na razie wystarczy :). Było bardzo zimno i ślisko. Mój 4 latek zadał pytanie przewodniczce, jako jedyny z 10 osobowej grupy: gdzie tu spali jaskiniowcy?

  1. Hej, faktycznie nastąpiła zmiana – w obu miejscach (tj. Tatralandia i Besenova) dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *