Chaczapuri adżarskie – gruzińskie chaczapuri adżaruli

Chaczapuri to bez wątpienia jedna z flagowych gruzińskich potraw. Nie ma się czemu dziwić. Ten chrupiący chlebek z ciągnącym się serem to danie, które smakuje większości i jest niemal uzależniające. Zwane często “gruzińską pizzą” jest absolutnym must eat w samej Gruzji jak i gruzińskich restauracjach na całym świecie.

Dwa podstawowe rodzaje chaczapuri to chaczapuri imeretyńskie, na które przepis znajdziecie w tym miejscu. Dzisiaj drugi klasyk czyli chaczapuri adżarskie. To charakterystyczny chlebek w kształcie łódki wypełniony serem i jajkiem. Cała tajemnica tkwi właśnie w dobrze przygotowanym jajku. Białko ma być ścięte, zaś żółtko nadal płynne by mogło się genialnie połączyć z serem. Na samą myśl robię się głodna!

Chaczapuri adżarskie jemy w taki sposób, że najpierw odrywamy kawałki brzegów i maczamy je w serowo-jajecznej masie. Na końcu spożywamy środek. Serowy chlebek najlepiej smakuje na gorąco i ze względu na jajko nie warto go podgrzewać.

chaczapuri adżarskie

Składniki na jedno niewielkie Chaczapuri Adżarskie:

  • 160 g mąki pszennej (1 szklanka)
  • 10 g świeżych drożdży
  • 50 ml mleka
  • 50 ml wody
  • pół łyżeczki soli
  • 2 łyżki masła rozpuszczonego

Składniki na farsz:

  • 100 g sera na chaczapuri – w Gruzji będzie miał on właśnie taką nazwę, jest to ser młody podpuszczkowy i na ten moment nie jest on w Polsce dostępny; opcjonalnie można użyć sera o nazwie sulguni, ale i on nie jest u nas łatwy do kupienia. Dlatego by uzyskać podobny smak polecam użycie twardej mozzarelli (nie tej w kulce, ale w kostce, jak do pizzy) oraz oryginalnej greckiej fety w proporcjach 1:1, czyli po 50 g
  • spora szczypta pieprzu

Dodatkowo:

  • 2 jajka
  • 1 łyżka masła

chaczapuri adżarskie

Wykonanie:

Mleko i wodę delikatnie podgrzej i rozpuść w mieszaninie drożdże. Odłóż na chwilę, aż drożdże zaczną pracować. Następnie dodaj do mieszaniny przesianą mąkę i sól. Zacznij zagniatać ciasto. Na końcu dodaj rozpuszczone masło i uformuj gładką kulę. Włóż ją do miski, przykryj czystą ściereczkę i odłóż do wyrastania. Ciasto powinno podwoić swoją objętość, zajmie to ok. 2 h.

W czasie wyrastania przygotuj farsz. Ser lub sery zetrzyj na tarce lub pokrusz w dłoniach, dopraw pieprzem.

Piekarnik rozgrzej do 220 stopni. Blachę wyłóż papierem do pieczenia.

Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieć, uformuj kulę i rozpłaszcz ją. Rozwałkuj na kształt prostokąta. Przenieś na blachę wyłożoną papierem. Dłuższe boki złóż do środka, mniej więcej do 1/4 szerokości (środek ma powstać nieprzykryty). Następnie końcówki krawędzi połącz ze sobą, tak aby powstał kształt łódki. Dłuższe krawędzie delikatnie rozszerzaj – staraj się uzyskać kształt łódeczki. Środek wypełnij przygotowanym farszem. Odłóż chaczapuri na podrośnięcie, na ok. 30 minut.

Po tym czasie włóż do pieca na 15 minut. Następnie ostrożnie wyjmij, łyżką zrób wgłębienia w masie serowej i wbij na jajka obok siebie. Ponownie włóż do piekarnika i zapiekaj jeszcze ok. 4-5 minut. Białko ma się ściąć, natomiast zółtko ma pozostać płynne. Mój sposób jest taki by chaczapuri wyciągnąć nawet jeżeli białko wygląda jeszcze na nie do końca ścięte (czyli po ok. 4 minutach). Gorący chlebek i ser będą ścinać białko jeszcze po wyjęciu z piekarnika. Wówczas unikniemy ścięcia się również i żółtka. To musi pozostać płynne, to cały sukces chaczapuri adżarskiego!

Na gorące jajka ułóż kawałeczki masła (może być zimne). Podawaj od razu. Najpierw odrywaj boczne krawędzie chlebka i maczaj go w serowo-jajecznej masie. Środek zjedz na końcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *