Do Rosji bez wizy, czyli bezwizowy wyjazd do Petersburga

W dobie łatwości podróżowania, tanich lotów i ogólnej globalizacji, odzwyczailiśmy się od wiz i całej procedury z nimi związanej. I tak, wybierając się do przecież wcale nie tak dalekiej Rosji, obywatele Polski muszą posiadać ważną wizę. Prawie zawsze.

UWAGA! Od 1 października 2019 roku Rosja umożliwiła obywatelom Polski ubieganie się o darmową e-wizę na wyjazd do Peterburga na łączny okres 8 dni. Ponieważ poniższy artykuł pochodzi z wcześniejszego okresu, opisuje on jak dotąd jedyną opcję dostania się do miasta bez wizy, a mianowicie promem z jednego z bałtyckich miast. Myślę, że tak czy inaczej warto wziąć pod uwagę poniższy sposób, bo sama podróż promem to po prostu niesamowita rosyjska przygoda :-)

Wiza do Rosji – skrót informacji

Ponieważ nie jest to artykuł opisujący procedurę uzyskania wizy do Rosji, w celach dalszego porównania, podaję kilka najważniejszych informacji.

Przede wszystkim cena – koszt wizy do Rosji to ok. 150 pln.

Do jej złożenia potrzebujemy oczywiście wniosku, ważnego paszportu, zdjęcia, kopii umowy ubezpieczenia (dodatkowe koszty), potwierdzenia zakwaterowania oraz tak zwanego vouchera turystycznego lub zaproszenia (dodatkowe koszty).  Zatem musimy wcześniej zarezerwować noclegi oraz “zdobyć” zaproszenie, więc albo załatwić to przez hotel, w którym będziemy nocować albo zorientować się czy przypadkiem nie ma się w Rosji kogoś znajomego.

O wizę można się starać w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie lub w jednym z trzech Konsulatów Generalnych: w Krakowie, Poznaniu lub Gdańsku. Pamiętać jednak należy, że w tym przypadku obowiązuje rejonizacja, czyli wniosek możesz złożyć w mieście, które należy do województwa, które wydało Twój paszport. Następnie wizę musisz również osobiście odebrać. Uff, nie ma lekko.

Wiza jest ważna przez 30 dni od daty jej wydania, więc nie można się o nią ubiegać dużo wcześniej. Istnieje również ryzyko, że po prostu jej nie dostaniesz, chociaż oczywiście nie myślimy negatywnie.

Procedurę wizową można również załatwić poprzez jednego z pośredników i wówczas za odpowiednią opłatą mieć problem z głowy (koszta pośrednictwa wahają się między 150 a 250 pln).

To tak w telegraficznym skrócie, bo przecież nie o tym ma być ten wpis, lecz o tym, czy da się tę procedurę jakoś ominąć. I tak, da się!

Do Rosji bez wizy, czyli jak

Przede wszystkim gdzie: konkretnie do Petersburga zwanego również Sankt Petersburgiem. I w tym momencie to jedna z dwóch opcji by dostać się do Rosji zupełnie bez wizy.

Na ile: 3 doby, czyli równo 72 h

Czym: promem lini MOBY SPL LIMITED

Skąd: z trzech stolic: Tallinna, Sztokholmu i Helsinek

Jak zorganizować wyjazd do Petersburga bez wizy

Zgodnie z powyższymi informacjami, do Petersburga bezwizowo możesz dostać się promem z dowolnie wybranego miasta: Tallinna, Sztokholmu lub Helsinek. Także najpierw musisz dostać się do któregoś z tych miast.

Zgodnie z rosyjskim prawem, jedynym legalnym przewoźnikiem obsługującym promy jest MOBY SPL LIMITED.

Opisywana przez nas opcja jest całkowicie legalna i uregulowana rosyjskim prawem, więc nie masz się czego obawiać.

prom Princess Anastacia - to nim popłyniesz do Petersburga!
prom Princess Anastasia – to nim popłyniesz do Petersburga!

Krok po kroku

 1. sprawdź czy masz ważny paszport
 2. na stronie przewoźnika – https://stpeterline.com/documents/20181/127188/расписание+англ+2019_с+правками.jpg/34d222fc-56b8-4974-8605-955b354631d9?t=1528892784418 – sprawdź rozkład rejsów według wybranego miasta
 3. zwróć uwagę na długość konkretnych tras oraz na daty – ze Sztokholmu prom płynie ok. 40 godzin, z Helsinek ok. 14, natomiast z Tallinna to ok. 14-18 godzin, ale w zależności od terminu czas może wynieść aż do 62 godzin! Weź też pod uwagę opcje dostania się do danego miasta. Np. Ryanair oferuje bardzo tanie loty do Sztokholmu, natomiast do Tallinna kursują tanie autobusy linii LuxExpress.
 4. po wybraniu terminu, zarezerwuj odpowiednio 2 noclegi w Petersburgu. Według zasad widniejących na stronie przewoźnika, noclegi możesz zarezerwować jedynie przez ich stronę, czyli de facto możesz wybrać jedynie hotele przez nich rekomendowane. Przewoźnik przestrzega przed rezerwowaniem poprzez inne serwisy i zupełnie zabrania rezerwacji poprzez serwis Airbnb. Rekomendowane miejsca to niestety dosyć drogie hotele, dlatego my zdecydowaliśmy się zarezerwować duży tańszy nocleg poprzez Booking.com. Warto wówczas zadbać o to, by dany hostel czy hotel wystawił Wam potwierdzenie uiszczenia opłaty zarówno w jeżyku angielskim jak i rosyjskim. Wydaje mi się, że dosyć kluczowe jest by obiekt nazywał się hotelem lub hostelem (a nie np. apartamentami u Gosi) i miał dobre opinie. Przed rezerwacją możecie się też upewnić mailowo czy miejsce na pewno wystawi Wam odpowiednie potwierdzenie/paragon. My zarezerwowaliśmy noclegi dokładnie w tym hostelu, który bardzo rekomendujemy – Twin Cities Melbourne.
 5. po wybraniu i opłaceniu noclegu przechodzimy do rezerwacji rejsu w obie stronyhttps://booking.stpeterline.com/touchspl/vx-homeRoundtrip (tutaj na przykładzie Helsinek). Wybieracie najpierw miasto, ilość osób oraz daty, następnie rodzaj kajuty. To też jest miejsce na wpisanie danych wszystkich pasażerów, łącznie z numerem paszportu. Rejsy odbywają się przez cały rok. Ceny rejsów różnią się ze względu na termin oraz rodzaj kajuty (najdroższy okres to czas białych nocy, czyli przedział połowy czerwca do połowy lipca). Raczej należy kierować się zasadą, że im wcześniej rezerwujemy rejsy, tym taniej. My zapłaciliśmy dokładnie 368 euro za 4 osoby (czyli ok. 400 pln za osobę), w dwie strony, płynąc z Helsinek.
 6. obowiązkowy shuttle bus – przewoźnik zastrzega, że jedną z zasad bezwizowego pobytu w Petersburgu jest wykupienie z wyprzedzeniem “programu zwiedzania”. Jest to nic innego jak wykupienie (w trakcie rezerwacji samego rejsu) obowiązkowej opcji “City Bus Tour for passengers without visa”, a więc de facto shuttle bus, czyli autobusu transferowego z portu do miasta w cenie 25 euro (cena stała, wlicza się do ceny całości). Nie tego się tego pominąć ani przeskoczyć. I mimo, że na stronie zapis ten brzmi bardzo poważnie, zapewniamy, że chodzi tylko i wyłącznie o tego busika, który ma za zadanie zawieźć Was z portu do miasta i odwrotnie. Żadna obowiązkowa, zorganizowana wycieczka nie jest wymagana.
 7. pamiętaj, aby wydrukować zakupione bilety, tak samo jak potwierdzenia rezerwacji noclegów
 8. I koniec, mamy to! Możesz planować zwiedzanie Petersburga :-)
u góry bilet - jak widzicie, opcja "City Bus Tour" jest wliczona co ceny całości; na dole instrukcja formalności
u góry bilet – jak widzicie, opcja “City Bus Tour” jest wliczona co ceny całości; na dole instrukcja formalności
Princess Anastacia - Twój środek transportu do Petersburga
Princess Anastasia – Twój środek transportu do Petersburga

Na miejscu

 1. sprawdź, skąd wypływa Twój prom – będziesz miał to napisane na bilecie
 2. przybądź do portu odpowiednio wcześniej, czyli ok. 2 godzin przed planowaną godziną odpływu.
 3. formalności na miejscu – powinieneś mieć ze sobą paszport, bilet oraz rezerwację noclegów. Znajdź okienko obsługujące rejsy MOBY. Od pracownika dostaniesz trzy karty – Boarding Card, Arrival Card oraz Departure Card. Są one bardzo ważne, więc dobrze je schowaj! Boarding Card to Twoja karta potrzebna na promie – tutaj znajdziesz numer swojej kajuty. Arrival Card jest potrzebna tylko na wejściu na prom. Natomiast Departure Card będzie Ci potrzebna przy powrocie, więc jej absolutnie nie możesz zgubić. Departure Card to również Twój bilet na shuttle bus oraz “przepustka” do robienia zakupów w strefie bezcłowej.
 4. na promie – znajdź swój pokój i zacznij zwiedzanie promu! Princess Anastasia to niezły powrót do przeszłości :-) Knajpy trącące myszką o cenach przyprawiających o ból głowy, wieczorne tańce przy rosyjskich hitach, drink bary z widokiem na morze, elegancko ubrana załoga i oczywiście sklepy bezcłowe. Piękne widoki z pokładu promu i klimat, który trzeba poczuć :-) Na promie na pewno nie można się nudzić, klimat należy potraktować z przymrużeniem oka, a pomoże w tym lokalna wódka Russian Standard ;-) Kajuty są wyposażone w składane łóżka i toalety. Oczywiście im wyższy standard kajuty, tym lepsze warunki. My wybraliśmy najtańszą opcję i na jedną noc nie brakowało nam zupełnie niczego.
 5. przygotuj się do opuszczenia promu – koniecznie sprawdź godzinę planowanego dopłynięcia do Rosji i jeżeli jest taka potrzeba, nastaw budzik. Bądź przygotowany na ok. 2 godziny przez planowanym przybiciem do brzegu. Na pokładach tworzą się ogromne kolejki i warto być w gotowości, aby stracić jak najmniej czasu. Słuchaj  ogłoszeń, kiedy Twój pokład może wychodzić z kajut i wyjść.
 6. bądź szybki – sprawnie skieruj się za tłumem, aby przemieścić się do budynku odpraw. Teraz musisz odstać swoje w kolejce, podać paszport i kartę strażnikowi i… jesteś w Petersburgu!
 7. Tuż przy wyjściu z budynku, znajdziesz shuttle busa firmy MOBY (lub panowie z Moby’ego znajdą Cię sami). Busiki kursują od godz. 9:30 (są dopasowane do godzin kursowania promów) i odjeżdżają co 30 minut. Bez uiszczania żadnych dodatkowych opłat, bus zawiezie Cię na centralnie położony Plac Św. Izaaka (tam kończy swój bieg). Czas podróży to ok. 15 minut. Możesz ewentualnie poprosić o zatrzymanie się w innym, bliższym portowi miejscu.
 8. To wszystko, możesz rozpocząć zwiedzanie!
Boarding Card to Twoja karta pokładowa i klucz do kajuty
Boarding Card to Twoja karta pokładowa i klucz do kajuty
mapka z rozkładem jazdy shuttle busa
mapka z rozkładem jazdy shuttle busa

Powrót na prom

 1. udaj się dokładnie w to miejsce, gdzie wysiadłeś z shuttle busa i tam na niego oczekuj (przypominam, ostatni przystanek do Plac Św. Izaaka). Busik kursuje co ok. 30 minut przy czym jego ostatni kurs to godz. 17:00, w niedziele 16:30. Jeżeli się nie wyrobisz, będziesz musiał wziąć taksówkę.
 2. ponownie, bądź ok. 2 godzin wcześniej przed planowaną godziną odpływu. Kolejki są naprawdę spore.
 3. przygotuj paszport oraz Departure Card. Ponownie w okienku otrzymasz Boarding Card, czyli kartę pokładową na wejście na prom.
 4. i jesteś na promie! Chciałabym w tym miejscu zwrócić uwagę na rzecz, na którą możecie się nadziać tak jak my. Na terminalu odpływów znajduje się spory sklep bezcłowy z pamiątkami i oczywiście dużą ilością wszelakich alkoholi. Miejcie na uwadze fakt, że zakupiony alkohol strażnicy Wam mogą Wam skonsfikować i oddać dopiero w momencie opuszczania promu.
 5. ponownie sprawdź godzinę planowanego przybicia do portu i wstań odpowiednio wcześniej. Tym razem jednak odprawa na terenie UE przechodzi sprawnie i dużo, dużo szybciej.
najtańsza kajuta na promie - nie potrzebujesz właściwie niczego więcej :-)
najtańsza kajuta na promie – nie potrzebujesz właściwie niczego więcej :-)
restauracja z widokiem na morze, prawda że niecodzienna atrakcja?
restauracja z widokiem na morze, prawda że niecodzienna atrakcja?
na promie nie brakuje rozrywki, oj nie brakuje
na promie nie brakuje rozrywki, oj nie brakuje
i takich widoków też nie brakuje
i takich widoków też nie brakuje

Czy to się opłaca?

Biorąc pod uwagę jedynie aspekt finansowy to prawdopodobnie obie opcje wychodzą dosyć podobnie. Pieniądze, które oszczędzasz na wizie, musisz wydać na transport do jednej ze stolic. Następnie wszystko zależy od transportu do samego Petersburga. Loty z Polski do Rosji i z powrotem oscylują wokół kwoty 700 pln, natomiast rejs kosztował nas od osoby ok. 400 pln.

Ważną kwestią jest czas pobytu na miejscu. Jeżeli 3 dni to dla Ciebie za krótko to musisz odpuścić opcję promową, natomiast z własnego doświadczenia możemy potwierdzić, że zwiedzenie Petersburga w trzy dni jest możliwe!

No i kwestia ostatnia, czyli po prostu przygoda i fajna atrakcja :-) Zdobycie wizy, poświęcony czas i jakby nie patrzeć stres przeciwstawiam naprawdę ciekawemu doświadczeniu jakim jest podróż promem, przeniesienie się w trochę inne czasy i realia. Jeżeli nigdy nie mieliście okazji płynąć tym środkiem transportu to bardzo polecamy! No i na tak dużym promie nie straszna choroba morska, zapewniamy!

no to co, przekonaliśmy Was?
no to co, przekonaliśmy Was?

Gotowi na zwiedzanie Petersburga?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *