Czy warto uczyć się języka za granicą? / Czy warto zapisać się na kurs językowy za granicą?

Znajomość języków obcych to bez wątpienia ogromna zaleta. Możliwość komunikacji za granicą oraz znacząca pozycja w CV. W Polsce prócz rzecz jasna obowiązkowej nauki w szkole, znajdziecie mnóstwo przeróżnych szkół kształcących wszelakich języków. W grupach, indywidualnie, z native speakerami czy przez internet. Do wyboru do koloru.

nauka języka za granicą
nauka języka za granicą

Czy warto jednak zaryzykować i zapisać się na kurs za granicą, w kraju, w którym mówi się w wybranym języku? Czy warto to zrobić podczas wakacji czy urlopu? Czy taka metoda jest skuteczniejsza a może łatwiej porozumieć się jednak z polskim nauczycielem?

 • cel – to chyba najważniejszy punkt. Dlaczego chcesz się nauczyć danego języka? Dla siebie? Jest ci on potrzebny w pracy? Chcesz móc swobodnie się porozumiewać czy nauczyć branżowego słownictwa? A może chcesz podszlifować język, w kraju jego używania? To z pewnością zdefiniuje i określi Twoje potrzeby i pomoże wybrać szkołę oraz metodę.
 • czas – zastanów się przede wszystkim, ile czasu możesz poświęcić nauce. Czy jedziesz tylko na krótki wyjazd, który chcesz połączyć z nauką czy zostajesz w danym kraju na dłużej. Pomyśl też realnie, ile czasu dziennie możesz poświęcić na edukację. Pamiętaj, że porządna nauka to nie tylko ta podczas lekcji, ale również czas poświęcony na “zadanie domowe”, powtórki itd. Oszacuj przede wszystkim, czy jest sens w ogóle zaczynać i czy jesteś w stanie przerobić wybraną część materiału.
 • język… nauki – oczywistym jest, że w Polsce uczymy się języka obcego po polsku. Nie da się ukryć, że tak jest najprościej i najłatwiej. Za granicą jednak mamy właściwie dwie główne możliwości:
  • nauka języka obcego w języku angielskim – czyli ta najbardziej klasyczna. Tutaj dochodzi znajomość i tego języka, aby móc dobrze zrozumieć inny. Chociaż czasami może być to nieco stresujące, to zawsze dodatkowa wartość szlifowania angielskiego
  • nauka języka obcego w danym języku – tak zwana metoda bezpośrednia (lekcje z native speakerami) – fantastyczna metoda polegająca na nauce języka po prostu w danym języku :-) bez używania pomocniczego angielskiego. Dla początkujących ta metoda może wydać się za trudna, ale wszystko zależy od nauczyciela. Bo ten, gdy jest dobry, bez problemu sobie poradzi, a Twój tok myślenia nakieruje tylko na dany język. To metoda, która zmusza do mówienia i myślenia w obcym języku. Oczywiście dla średniozaawansowanych i zaawansowanych to metoda zdecydowanie najlepsza.
 • poziom – wiele zależy od tego, na jakim poziomie nauki języka jesteś.
  • poziom podstawowy, zaczynam od zera – oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć naukę od podstaw, ale pamiętaj o kilku rzeczach. Jest całkiem sporo języków, których podstawy możesz opanować samodzielnie. Mówiąc podstawy mam na myśli  – proste przedstawianie się, liczby, kolory, dni tygodnia itd. Podstawowe słownictwo pozwoli ci oswoić się z językiem i de facto nie marnować czasu na podstawy podstaw. Dodatkowo, to dobra rozgrzewka przed porządną nauką.
  • poziom średni i zaawansowany – w tym przypadku zawsze warto przed rozpoczęciem nauki przypomnieć sobie to, co było. Szkoda tracić czasu na przypominanie sobie podczas lekcji, warto go wykorzystać na rzeczy nowe. Poza tym, dobrym sposobem będzie obejrzenie filmu w danym języku czy przejrzenie magazynu bądź artykułu w internecie. Przestawienie się na język, szczególnie po dłuższej przerwie jest niezwykle istotne.
 • gdzie się uczyćnajprościej znaleźć dedykowaną szkołę czy instytucję i rzecz jasna sprawdzić jej opinie w Internecie. Warto spojrzeć także na certyfikaty i doświadczenie. Takie szkoły znajdują się nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych z rozwiniętą turystyką. Często oferują również zakwaterowanie i szereg innych atrakcji. Dosłownie wakacje z nauką w tle.
  • lekcje indywidualne – z pewnością z łatwością znajdziecie w Internecie osoby udzielające prywatnych korepetycji. Tego typu zajęcia to oczywiście plus pełnej uwagi tylko na tobie, aczkolwiek pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie jeśli to osoba znaleziona w Internecie – możecie najpierw umówić się na Skypie lub kawiarni.
 • ciąg dalszy – żadna nauka nie ma jednak sensu bez kontynuacji i powtórek. Niestety nasza pamięć wymaga treningów, a język nieszlifowany idzie w zapomnienie.
  • dlatego przede wszystkim warto rozmawiać! :-) Jeżeli już spędzasz czas za granicą, warto jak najwięcej rozmawiać w danym języku. Wiele osób boi się kompromitacji i braku zrozumienia, ale pomyśl w ten sposób – jeżeli w Polsce obcokrajowiec zagaduje do Ciebie po polsku – wyśmiewasz go czy cieszysz się, że próbuje i starasz się pomóc? No właśnie. Dlatego lepiej powiedzieć coś z błędem, ale mówić!
  • a po powrocie – staraj się mieć częsty kontakt z językiem. Filmy, książki, artykuły w Internecie, to de facto nic nie kosztuje. Z pewnością znajdziesz również strony internetowe, które pomagają w samodzielnej nauce – powtarzanie słówek, robienie ćwiczeń itd. Szkoda, by czas poświęcony na kursie zmarnował się!
moja andaluzyjska szkoła
moja andaluzyjska szkoła

Czy zatem warto uczyć się języka za granicą?

Zdecydowanie tak! 

Po pierwsze siłą rzeczy przestawiasz się na dany język i to nim głownie się posługujesz. Uczysz się też przede wszystkim swobodnej komunikacji, jak się dogadać w sklepie, restauracji, zapytać o drogę, czyli to, co naprawdę się przydaje. Bardziej niż na specjalistycznych słówkach, które na początku nie są potrzebne, skupiasz się na sytuacjach dnia codziennego i wreszcie możesz z kimś porozmawiać. Nie dopowiadając po polsku, zmuszasz się do używania języka obcego, cały czas.

Jesteś w danym kraju, więc co chwilę masz okazję do rozmowy. W sklepie, barze, z sąsiadką, pytając o drogę czy poznając nowych znajomych. Szlifujesz język i przełamujesz barierę.

Łapiesz akcent! W szkole, po szkole, w sklepie, na ulicy. W lot poznajesz nowe słówka przydatne w codziennym życiu, uczysz się mowy potocznej, a nie książkowych form idealnych. Uczysz się, mimo chodem, jak mówią mieszkańcy danego kraju, po prostu!

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *