Mazurek z rokitnikiem i kajmakiem

Kruchy mazurek z rokitnikiem i kajmakiem to szybki pomysł na wielkanocny stół i nie tylko. Maślany kruchutki spód, kwaskowaty wyrazisty rokitnik i słodki dopełniający całości kajmak. Genialne połączenie!

Rokitnik to niezwykle zdrowy owoc, chociaż mam wrażenie, że niestety dosyć mało popularny. To przede wszystkim skarbnica witaminy C, więc to nasz naturalny sprzymierzeniec z walką z przeziębieniami. Chroni nasz organizm, wzmacnia, dodaje energii i dobrze wpływa na stan naszej skóry i włosów. Mazurek z rokitnikiem to zatem samo zdrowie ;-)

Mazurek z rokitnikiem i kajmakiem jest bardzo łatwy do wykonania. Natomiast mam dla Was kilka tricków by mazurek był idealnie kruchy i pięknie się prezentował.

Spód do ciasta jest klasyczny, ale możesz użyć tego z mazurka królewskiego. Będzie jeszcze smaczniejszy!

mazurek z rokitnikiem i kajmakiem
Mazurek z rokitnikiem i kajmakiem – pyszny i szybki!

Składniki na jeden niewielki mazurek z rokitnikiem:

Składniki na spód:

  • 1,5 szklanki mąki pszennej (najlepiej krupczatki)
  • 100 g masła
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 1 żółtko
  • szczypta soli

Składniki na nadzienie:

  • 3-4 łyżki konfitury z rokitnika – ja używam dokładnie tej z linka, ponieważ ma w sobie tylko rokitnik i cukier, zero dziwnych dodatków
  • 6-7 łyżek kajmaku – możesz użyć gotowego kajmaku z puszki lub przygotować własny gotując mleko skondensowane słodzone w puszce (pod pełnym przykryciem wody, na wolnym ogniu przez 2 godziny)
  • garść płatków migdałów
mazurek z rokitnikiem i kajmakiem
Kruchy mazurek z rokitnikiem i kajmakiem

Wykonanie:

Zacznij od kruchego spodu.

Wszystkie składniki na spód zagnieć szybko ze sobą, uformuj kulę, spłaszcz i włóż do lodówki na minimum 45 minut. Po tym czasie rozwałkuj ciasto na pożądaną formę i jeszcze raz schłódź (już w formie lub na blasze). Ja rozwałkowuję ciasto na grubość kilku milimetrów i formuję w prostokąt. Brzegi delikatnie zawijam by stworzyć grubsze ranty. Z pozostałego ciasta formuję wałeczki i układam je na spodzie, jak na zdjęciu. Możesz też przygotować z wałeczków kratkę.

Możesz użyć również specjalnej formy na tartę, mazurki i wylepić spodem pofałdowane boki. Pamiętaj by formę uprzednio wysmarować porządnie masłem by ciasto się nie przylepiło.

Tak przygotowany spód na blasze wkładam razem z nią do lodówki na minimum 30 minut, a nawet dłużej (możesz je tam trzymać nawet 1 dobę). Ważne, by ciasto było naprawdę zimne, wówczas będzie idealne kruche po upieczeniu i nie rozpłynie się podczas pieczenia.

W czasie chłodzenia przygotuj dodatki.

Jeżeli sam/a przygotowujesz kajmak, mleko w puszce włóż do dużego garnka, wlej wodę tak, by zakrywała całą puszkę i zacznij gotować. Gotuj na wolnym ogniu ok. 2 godzin. Następnie bez wyciągania mleka z wody, wystudź. Dopiero po całkowitym ostudzeniu wyjmij puszkę z wody i otwórz. Możesz również użyć gotowego kajmaku.

Chłodny kajmak przełóż do rękawa cukierniczego lub jakiegokolwiek worka, w którym natniesz końcówkę rożka. Dzięki temu będzie można wycisnąć kajmak w elegancki sposób na mazurek.

Jeżeli używasz konfitury z rokitnika bez pestek to super :-) Natomiast jeżeli Twoja konfitura jest z pestkami, najlepiej przecedź ją przez gęste sito. Pestki w tym przypadku będą przeszkadzały w konsumpcji ciasta.

Piekarnik rozgrzej do 180 stopni.

Do nagrzanego piekarnika włóż blachę ze schłodzonym ciastem i piecz je ok. 20-25 minut. Sprawdzaj ciasto czy mocno się nie zarumienia. Powinno mieć jedynie lekko złoty kolor. Jeżeli ciasto szybko i mocno się rumieni, zmniejsz temperaturę.

Upieczony spód wyjmij i ostudź.

Na ostudzony spód nałóż konfiturę z rokitnika, a następnie elegancko wyciskaj kajmak z rękawa cukierniczego. Udekoruj płatkami migdałów.

Trzymaj w temperaturze pokojowej. Mazurek z rokitnikiem jest najlepszy do jedzenia po paru godzinach aż ciasto odrobinę zmięknie od wilgoci.

Kruchy mazurek z rokitnikiem i kajmakiem
Kruchy mazurek z rokitnikiem i kajmakiem

Wpis powstał w przemiłej współpracy ze Schroniskiem Bukowina – restauracją i sklepem z produktami polskimi i włoskimi najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *