Placinta cu branza – mołdawskie placki z serem i ziołami

Placinta to ogólnie mołdawskie placki a nawet ciasto wypełnione właściwie dowolnym nadzieniem. Są znane również w Rumunii i na Ukrainie. Moja wersja, czyli cu branza to wersja z serem, na wytrawnie. Placki można jednak wypełniać dowolnie – na słono i słodko.

Charakterystycznym motywem dla placinty jest sposób złożenia ciasta, na zakładkę. Dzięki temu z placuszków nie wypływa nadzienie, a całość bardzo ładnie się prezentuje.

Tradycyjne placinty przygotowywane są z prostego ciasta drożdżowego, jednak można spotkać wersje również na bazie proszku do pieczenia i kefiru bądź maślanki.

Moje nadzienie to mieszanka klasycznego twarogu i oryginalnego sera feta, a także sporo ziół – świeżego koperku i szczypiorku. Placinty przygotowywałam również na bazie samego twarogu i też wyszły smaczne.

Mołdawskie placki z serem najsmaczniejsze są tego samego dnia, zaraz po usmażeniu. Można je jednak bezproblemowo odgrzewać. Radziłabym jednakże by nie przygotowywać ich na zapas na kilka dni. Stracą świeżość i przyjemną chrupkość ciasta.

mołdawskie placki z serem

Składniki na 3 niewielkie placki z serem:

Składniki na ciasto:

  • 1 szklanka mąki
  • 1 łyżeczka świeżych drożdży
  • pół łyżeczki soli
  • 1/4 szklanki letniej wody
  • 2 łyżki oleju

Składniki na farsz:

  • 50 g sera feta
  • 50 g twarogu tłustego
  • mała garść posiekanego koperku
  • mała garść posiekanego szczypiorku
  • sporo świeżo mielonego pieprzu
  • odrobina soli

Dodatkowo:

  • 3-4 łyżki oleju do smażenia

mołdawskie placki z serem

Wykonanie:

Zacznij do przygotowania ciasta. Drożdże rozpuść w letniej wodzie i odstaw je na chwilę do rozpoczęcia pracy (ok. 15-20 minut). Następnie do zaczynu dodaj mąkę i sól, wymieszaj i rozpocznij zagniatanie ciasta. Zagniataj aż stanie się gładkie i elastyczne. Wówczas dodaj olej. Zagnieć kulę, włóż ją do większej miski, przykryj czystą ściereczką i odstaw na ok. 2 h do podwojenia objętości.

W tym czasie przygotuj farsz. Oba rodzaje sera pokrusz widelcem i dodaj posiekane zioła oraz przyprawy. Wymieszaj, ale staraj się żeby farsz był jedynie luźno wymieszany, a nie zbity w kulę.

Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieć i podziel na trzy równe części. Z każdej z nich utocz kulę, którą następnie rozpłaszcz i rozwałkuj na placek na podsypanej mąką stolnicy. Placek powinien być mniej więcej wielkości dłoni (ok. 15 cm średnicy). Na środku każdego placka ułóż po ok. 2 łyżki farszu, tak by wykorzystać całość nadzienia. Następnie zlep boki każdego placka do środka na zakładkę. Upewnij się, że placuszek jest szczelnie zamknięty i w dalszej kolejności delikatnie zacznij go spłaszczać za pomocą dłoni. Finalnie ponownie ma powstać placek o średnicy ok. 15 cm. Odstaw jeszcze na ok. 15-20 minut do podrośnięcia.

Rozgrzej patelnię i nalej odrobinę oleju. Podrośnięte placinty przekładaj na patelnię i smaż na wolnym ogniu po kilka minut z każdej strony. Placki mają podrosnąć i ładnie się zarumienić. Placinty smaż w taki sposób by nie stykały się ze sobą, więc jeżeli nie masz wystarczająco dużej patelni by zmieścić dwa placki na raz, możesz je smażyć na dwóch patelniach.

Podawaj na gorąco. Mołdawskie placki z serem im dłużej leżą, tym tracą na smaku i chrupkości ciasta. Możesz je również ponownie podgrzewać.

One thought

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *