Pyszny, aromatyczny i bardzo prosty sos z sezonowej botwinki. Pasujący zarówno do delikatnego mięsa typu indyk jak i do ryby. Będzie również wyśmienicie się komponował z obiadem wegetariańskim.
Ja lubię jak sos jest dosyć mocno gęsty, ale to właściwie regulujecie w momencie dolania śmietanki. Możecie go pozostawić w nieco bardziej płynnej formie.
Sos z botwinki doskonale się odgrzewa, może jedynie wymagać kilku łyżek wody lub śmietany.
Smakuje świetnie na ciepło, ale nawet po wystygnięciu jest bardzo smaczny, więc doskonale nada się na letni obiad.
Składniki na niewielką miskę sosu z botwinki (4 porcje):
- 3 łyżki oleju
- 3 ząbki czosnku
- 1 pęczek botwinki ze średnimi buraczkami
- 125 ml wody
- 200 ml śmietanki 30%
- pieprz
- sól
- ok. 2 łyżki soku z cytryny
- garść posiekanego koperku
Wykonanie:
Botwinkę porządnie umyj, buraczki obierz ze skórki. Tę pierwszą drobno posiekaj, te drugie pokrój w drobną kosteczkę. Czosnek i koperek posiekaj.
Na patelni rozgrzej delikatnie olej i wrzuć na nią posiekany czosnek. Chwilę podsmaż aż poczujesz charakterystyczny zapach. Dodaj pokrojone buraczki i smaż przez kilka minut. Następnie wrzuć botwinkę, ponownie podsmaż kilka minut i dolej wodę. Wymieszaj i całość duś ok. 10 minut. Następnie powoli dolej śmietankę i całość duś jeszcze ok. 5 minut. Na końcu całość dopraw pieprzem, solą. Spróbuj czy buraczki są wystarczająco miękkie, a całość odpowiednio gęsta. Jeżeli nie, duś jeszcze chwilę dłużej. Na samym końcu, już po wyłączeniu źródła ciepła, sos z botwinki dopraw sokiem z cytryny i posiekanym koperkiem. Wymieszaj i podawaj na gorąco.
Sos z botwinki pasuje do delikatnego mięsa takiego jak np. kurczak czy indyk. Świetnie skomponuje się również z rybą oraz pieczonymi warzywami.
Doskonały do różnych potraw sos.