Zupa grzybowa z suszonych grzybów z makaronem ziołowym

Zupa grzybowa z suszonych grzybów to wyjątkowa zupa na jesień i zimę. Bardzo aromatyczna, rozgrzewająca, pełna fantastycznych smaków. Taka zupa grzybowa to także w niektórych regionach Polski obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole. U mnie tradycyjnie jada się czerwony barszcz i nie wyobrażam sobie inaczej :-) Natomiast zupa grzybowa to klasyk na zimę. Z domowym makaronem ziołowym smakuje wprost obłędnie. Do tego jest treściwa, ale nie ciężka.

Aby przygotować fantastyczny, cieniutki i sprężysty domowy makaron, zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku instruktażowego oraz zapoznania się z przepisem prosto od włoskiej Mammy.

161203_DSC1711-1

Składniki na 4 porcje:

  • ok. 20 g suszonych podgrzybków (ok. pół szklanki)
  • 2 szklanki zimnej wody do zalania grzybów
  • 1,5 l bulionu warzywnego
  • 1 mała cebulka
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki oleju roślinnego
  • 2 większe ziemniaki
  • 150 g kwaśnej śmietany 18%
  • sól, pieprz do smaku

Składniki na makaron ziołowy:

  • 300 g mąki (ok. 2 szklanki)
  • 3 jajka
  • garść posiekanego świeżego tymianku i/lub natki pietruszki

Do podania:

  • garść posiekanej natki pietruszki lub koperku

Wykonanie:

Rozpocznij od przygotowania makaronu.

Z mąki usyp kopczyk, zrób wgłębienie, dodaj posiekane zioła i wbij całe jajka. Wyrób ciasto, aby powstała z niego gładka, elastyczna kula. Jeżeli ciasto jest za suche (bo np. jajka były małe), dole 2-3 łyżki wody.

Tak przygotowane ciasto wałkuj na podsypanej mąką stolnicy na jak najcieńszy placek.

Rozwałkowany placek teraz trzeba nieco wysuszyć. Można go po prostu zostawić na jakiś czas na stolnicy, bez przykrycia lub, żeby było szybciej, potraktować suszarką do włosów :-)

Następnie podsuszony placek zwiń z obu stron w rulon – oba rulony mają się spotkać mniej więcej w połowie. Teraz posiekaj rulony w paseczki, delikatnymi acz zdecydowanymi ruchami noża – ja preferuję grubsze wstążki, ale można zrobić oczywiście cieńsze.

Po pokrojeniu rozwiń nitki i przenieś na poprószoną mąką tackę, dodatkowo odrobinę posypując mąką. Makaron jest już gotowy. Teraz przykryj go czystą ściereczką i ugotuj przed samym podaniem zupy.

Przygotuj zupę.

Grzyby namocz w zimnej wodzie. Musza się moczyć przynajmniej 2 godziny, możesz to zrobić na noc przed gotowaniem zupy.

Przygotuj bulion – włoszczyznę (tj. marchewkę, pietruszkę, kawałek cebuli lub pora, kawałek selera) zalej wodą, dopraw zielem angielskim, liściem laurowym, solą i pieprzem. Gotuj ok. 1,5 h aż bulion będzie esencjonalny. Przecedź przez sitko. Możesz zostawić marchewkę do podania w zupie.

Cebulę i czosnek drobno posiekaj. Namoczone grzyby pokrój w paseczki lub nie za drobną kostkę, jak wolisz. Zachowuj wodę z ich moczenia. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę.

W sporym garnku rozgrzej olej, wrzuć czosnek i cebulkę. Chwilę podsmaż i dodaj pokrojone grzyby. Smaż ok. 3-4 minut i całość zalej przygotowanym bulionem. Dodaj również wodę z moczenia grzybów. Gotuj ok. 10 i dodaj ziemniaki. Teraz gotuj zupę na wolnym ogniu do miękkości ziemniaków, czyli ok. 15 minut.

Do śmietany dodaj powoli kilka łyżek gorącej zupy i dokładnie wymieszaj. Tak zahartowaną śmietanę wlej ostrożnie do zupy i wymieszaj. Dopraw do smaku solą i pieprzem i już nie gotuj.

Świeży makaron ugotuj we wrzącej osolonej wodzie przez ok. 2 minuty. Odcedź.

Zupę podawaj z ugotowanym makaronem i świeżą natką pietruszki lub koperkiem.

161203_DSC1717-1

2 thoughts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *