Domowy cukier waniliowy

Jedną z większych niespodzianek w moim życiu było odkrycie, że popularny cukier waniliowy to tak naprawdę cukier wanilinowy i obok prawdziwej wanilii nawet nie stał. Pewnie, że jego silny aromat pięknie perfumował ciasta i kremy, ale niestety, to tylko kolejny chemiczny dodatek. Oczywiście na fali ekoproduktów nie mogło zabraknąć i cukru z prawdziwą wanilią, ale jego cena pozostawia wiele do życzenia. Dlatego proponuję Wam zrobienie go w domu, a w zasadzie upakowanie wszystkiego do słoiczka i odrobiny cierpliwości. Zapas na najbliższy rok! Wiem, że cena jednej laski wanilii nie jest mała (ok. 12 zł, można znaleźć o wiele taniej w sklepach internetowych), ale wystarczy na produkcję sporej ilości cukru. Od razu pragnę Was uprzedzić, że jeżeli nie mieliście wcześniej okazji wąchania prawdziwej wanilii, możecie być zaskoczeni. To nie będzie słodki zapach waniliny. Pachnie trochę jak… wędzone mięso, ale zupełnie się tym nie przejmujcie, smak iście waniliowy :-)

Składniki na słoiczek (ok. 250 ml) cukru waniliowego:

  • 1 szklanka zwykłego białego cukru (może być drobniejszy do wypieków, ale nie puder)
  • 1 laska wanilii (jeżeli chcecie naprawdę intensywny aromat, polecam 2 laski)

Wykonanie:

Cukier przesypujemy do wyparzonego, czystego i suchego słoiczka. Laskę wanilii przekrajamy wzdłuż na pół i wydłubujemy ze środka maleńkie ziarenka (ziarenka mogą przybrać postać wilgotnej pasty). Wsypujemy je do cukru. Wydrążone laski łamiemy na mniejsze części i również dokładamy do słoika. Całość mieszamy, szczelnie zamykamy słoik i pozostawiamy do aromatyzacji na ok. 1 tydzień.

Gotowy cukier używamy tak jak cukier wanilinowy, czyli w małych ilościach, jako dodatek do ciast, kremów, budyniów, owsianek. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *