Zakwas na żurek

Święta, nieważne czy te Bożego Narodzenia czy Wielkanocne, to magiczny czas. Jest radośniej, rodzinnej, cieplej na sercu. Jedzenie też smakuje inaczej, odświętniej. Te same potrawy przygotowywane bez okazji, nie maja tej mocy. Dlatego zachęcam Was do przygotowania różnych smakołyków. Świąteczną serię rozpoczynam zakwasem na żurek. Mimo, że możecie go bez problemu kupić w sklepie, domowy, jak to domowy, smakuje po prostu lepiej i jest śmiesznie prosty. Wystarczy wszystkie składniki wrzucić do słoika, odczekać kilka dni i ugotować zupę.

Nie będę wnikać w odwieczny konflikt żurek-barszcz biały-zalewajka. Zależnie od regionu, tradycji, zupy te niczym się nie różnią bądź różnią się znacząco. W moim domu rodzinnym nigdy nie było wyraźnego rozdzielenia pomiędzy żurkiem a barszczem, a zalewajki się nie przyrządzało. W każdym razie, przychylam się do dosyć sensownego rozwiązania, iż żurek gotowany jest na zakwasie żytnim, zaś barszcz na pszennym. I dlatego właśnie pozwalam sobie nazwać poniższy zakwas zakwasem na żurek.

zakwas na żurek

Składniki na ok. 1 litr zakwasu:

  • 1 szklanka mąki żytniej pełnoziarnistej
  • 4 szklanki (1 litr) przegotowanej, ciepłej wody
  • 4 ząbki czosnku
  • kilka kuleczek ziela angielskiego
  • kilka listków laurowych
  • kromka żytniego chleba na zakwasie – opcjonalnie, przyspieszy ona proces fermentacji

Wykonanie:

Do czystego, wyparzonego litrowego słoja wsyp mąkę, zalej ją wodą, wrzuć obrany i rozgnieciony nożem czosnek, ziele angielskie i liście laurowe. Całość wymieszaj.

Opcjonalnie do zakwasu możesz dorzucić kromkę dobrej jakości żytniego chleba na zakwasie. Przyspiesza ona proces przygotowania zakwasu, ale nie jest konieczna.

Tak przygotowany zakwas zakryj kawałkiem naturalnego materiału, np. gazy. Nie zakrywaj pokrywką. Słoik pozostaw na kuchennym blacie, najlepiej w lekko zacienionym miejscu.

Zakwas powinien się zrobić w przeciągu 4-5 dni. Raz dziennie możesz go przemieszać. Warto też sprawdzać czy nie zaczęła się wytrącać pleśń – jeżeli tak, zakwas niestety trzeba wyrzucić.

Spróbuj zakwas czy jest już gotowy. Powinien być kwaśny, jeżeli nie jest – musi jeszcze trochę postać.

Jeżeli zakwas jest już gotowy, ale nie zamierzasz jeszcze gotować zupy, zakręć słoik i włóż go do lodówki.

3 thoughts

  1. Żurek powinien być na domowym zakwasie :) Taki jest najlepszy, chociaż sama wielokrotnie korzystałam z kupnego (nigdy z plastiku), bo czas gdzieś mi uciekł i patrzę a to już Wielkanoc ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *