Jak przygotować się na biwak, wyjazd pod namiot, czyli niezbędny sprzęt i gadżety

Letnie biwakowanie i wyjazd pod namiot to rozrywki, które towarzyszą nam od dawna, ale w dobie pandemii znacznie się nasiliły. Po pierwsze, taki wyjazd zawsze będzie mniej kosztowny – unikamy drogich hoteli czy apartamentów. Po drugie – niemal bez przerwy jesteśmy na łonie natury, często z dala od dużych skupisk. Po trzecie – to taki trochę powrót do korzeni. Gdy byłam małą dziewczynką, w latach 90tych, każde wakacje z rodzicami spędzaliśmy na polach namiotowych. Wspominam te czasy naprawdę świetnie i beztrosko. Po latach odkrywając pola namiotowe na nowo mam właściwie dwa spostrzeżenia – albo nie zmieniło się nic :-), albo zmieniło się wszystko! Od niemal dzikich pól z jedynie podstawowym i zaniedbanym sanitariatem poprzez luksusy w postaci ciepłej wody i pełnej higieny.

Biwakowanie to dla mnie przede wszystkim wspaniały kontakt z naturą. Nawet najpiękniejszy hotel nie zapewni nam budzenia od promieni słońca, stąpania po soczystej trawie i picia porannej kawy na leżaczku z widokiem wody czy gór. Za to właśnie uwielbiam spanie pod namiotem i biwak. To też, przynajmniej dla mnie, przełamywanie pewnych przyzwyczajeń, tak zwanej strefy komfortu, walka z wygodnictwem. Uwierzcie, że nic nie cieszy tak jak kąpiel w czystej łazience z ciepłą wodą po powrocie do domu :-) Ale to właśnie po biwaku jesteśmy w stanie to docenić. Tak jak i nieograniczony dostęp do prądu, kuchenki czy lodówki. Fajnie jest pobiwakować raz na jakiś czas.

A poniżej zapraszam Was do niezbędnika, z którego sami korzystamy pakując się na biwak. Przydatne i niedrogie gadżety oraz absolutne must have.

Jak przygotować się na biwak, wyjazd pod namiot, czyli niezbędny sprzęt i gadżety:

Podstawowe wyposażenie:

  • Namiot – oczywista oczywistość! Właściwie tutaj mogłabym napisać osobny artykuł, bo namiotów na rynku jak psów, ale nie o to chodzi. Namiot może być właściwie dowolny, wedle Twojego zapotrzebowania. Z doświadczenia jednak podpowiem, że jeżeli przymierasz się do zakupu namiotu, warto zawsze wybrać taki na jedną osobę więcej. I tak my śpimy we dwójkę w namiocie trzyosobowym. Przyznam, że ciężko byłoby się tej trzeciej osobie już zmieścić, za to my mamy trochę więcej miejsca i na spanie i na rzeczy. Fajnie jak namiot na również przedsionek, chociażby na buty. Obowiązkowy tropik. Reszta zależy już od Waszych upodobań i konkretnych potrzeb.
biwak na Mazurach
biwak na Mazurach w Węgorzewie – namiot, daszek, stolik, krzesełka i leżaczki
  • Oznakowanie namiotu – niby banalna rzecz, ale mimo mnogości modeli namiotów, sporo ma po prostu taki sam kolor czy ogólny wygląd. Łatwo się pomylić :-) Obwiąż jedną z linek kolorową chustą czy tasiemką i wiedz, że to Twój namiot :-)
  • Śledzie – warto zadbać o dodatkowy zestaw śledzi do namiotu. Zawsze giną w nieoczekiwanych okolicznościach.
  • Folia odbijająca promienie słoneczne na namiot – czyli tak zwany koc ratunkowy. Przydatna szczególnie w miejscach, gdzie słońca jest sporo i jest gorąco. Płachta odbija promienie słoneczne, dzięki czemu namiot nie nagrzewa się i nie tworzy szklarni.
  • Śpiwory – Obowiązkowe na wypad pod namiot. Tutaj również jak przy namiocie – ogromny wybór poprzez cienkie letnie do grubych na górskie wycieczki. Tutaj też wszystko zależy od tego, gdzie się wybierasz i jakie masz potrzeby. My mamy stary śpiwór jeszcze z poprzedniego ustroju (bardzo prosty, to właściwie zwykła kołdra na zamek:)) oraz jeden nowy, bardziej profesjonalny. To, co jest ważne przy wyborze śpiwora to według mnie: grubość (dopasowanie do warunkową atmosferycznych, my posiadamy taki na trzy pory roku, więc nie nadający się na zimę), waga (dobrze jak śpiwór jest lekki i nie trzeba go dźwigać), wymiary po rozłożeniu (ważne przy wysokich osobach), wymiary po złożeniu (fajnie jak śpiwór nie jest kobyłą), rozkładanie się jak kołdra (w ciepłe noce nie trzeba się mocno opatulać, a wystarczy przykryć jak zwykłą kołdrą).
  • Poduszki – jeżeli nie ma śpiwora z poduszką to warto się w nie zaopatrzeć. My posiadamy bardzo sprytne zwijane poduszki, które zajmują mało miejsca, a rozwijają się do całkiem sporego prostokąta. Wygodna do spania w namiocie, samochodzie, samolocie czy po prostu do hostelu czy schroniska (zawsze warto mieć własną poduszkę).
wygodna i miękka poduszka
wygodna i miękka poduszka
... i po zwinięciu - mocujemy do plecaka!
… i po zwinięciu – mocujemy np. do plecaka!
  • Płachta biwakowa, daszek na namiot – nasze najnowsze odkrycie, które zrobiło nam robotę! Tania, a bardzo praktyczna sprawa. Daszek montujemy na rurkach z zestawu w dowolnym miejscu. My zrobiliśmy sobie z niego przedłużenie namiotu i swoisty przedsionek. Osłaniało nas to od piekącego słońca i od deszczu. Daszek sprawdzi się tez chociażby na plaży.
daszek namiotowy
daszek namiotowy – tym razem połączył dwa namioty
  • Materac – kiedyś spaliśmy po prostu na śpiworach, ale władowanie zwykłego materaca do namiotu zmieniło nasz komfort spania o 180 stopni. Bardzo wygodnie, cieplej (większa izolacja od ziemi), po prostu bajka. Mamy zwyczajny pompowany materac, który nada się i do spania i do wody.
  • Pompka samochodowa – nadmuchanie materaca zwykłą ręczną pompką to czas i wysiłek. Jeżeli często się przemieszczasz i materac musisz składać i rozkładać, pompka samochodowa nadmucha go w kilka chwil. Bardzo przydatna, mała sprawa.
  • Stolik składany – biwak nie odbędzie się bez turystycznego stoliczka! Nasz ma wprawdzie 100 lat, ale jestem pewna, że bez problemu znajdziecie podobny i teraz. – Składany i zajmujący mało miejsca. Na śniadanie na łonie natury i partyjkę pasjansa wieczorem ;-)
  • Krzesełka składane – a jak stolik to i składane krzesełka. Must have!
składane krzesełko turystyczne, powrót do korzeni :-)
składane krzesełko turystyczne, powrót do korzeni :-)
  • Leżaki – składane leżaki to również przyjemna opcja na odpoczynek na świeżym powietrzu. Do klasycznego samochodu odpadają zwykłe składne leżaki, ale można zakupić takie, które składają się do naprawdę małych rozmiarów. Genialne.

Kuchenne:

  • Kuchenka  turystyczna na gaz – na biwaku trzeba jeść, albo chociaż napić się kawy :-) Kuchenka turystyczna zajmuje niewiele miejsca, jest lekka i łatwa w obsłudze. Do kuchenki nie zapomnijcie kartuszy z gazem.
  • Zestaw plastikowych lub silikonowych naczyń – na biwak możecie oczywiście zabrać zwykłe ceramiczne talerze i kubki. W najgorszej opcji jednorazowe, ale te zaśmiecają środowisko i szybko się zużywają. Fajna alternatywą są plastikowe lub silikonowe naczynia, które dodatkowo można składać do naprawdę małych rozmiarów. Do tego sprytny spork, czyli łyżka połączona w widelcem i nożem. Bajer :-)
kubek po rozwinięciu
silikonowy kubek po rozwinięciu
i kubek złożony!
i kubek złożony!

spork, czyli łyżka, widelec i nóż w jednym :-)
spork, czyli łyżka, widelec i nóż w jednym :-)
  • Czajnik – opcjonalnie do zagotowania wody, ale pamiętaj, że tę można zagotować również w zwykłym garnku i zaoszczędzić miejsce.
  • Patelnia – jedna patelnia powinna wystarczyć do prostych dań typu jajecznica czy szybkie danie na jedną patelnię.
  • Garnek – jeżeli zamierzasz gotować obiady na biwaku, warto zabrać chociaż jeden garnek. Ugotujesz w nim kaszę, ryż czy po prostu wodę na herbatę. Pamiętaj by zabrać pokrywkę.
  • Nóż – do krojenia oraz do biwakowych prac :-)
profesjonalny i uniwersalny nóż to obowiązkowy gadżet na biwaku, a także pomysł na praktyczny prezent
profesjonalny i uniwersalny nóż to obowiązkowy gadżet na biwaku, a także pomysł na praktyczny prezent
  • Scyzoryk – zamiast noża możesz zabrać po prostu scyzoryk, który prócz funkcji nożyka ma przeważnie śrubokręt, otwieracz do piwa, wina, puszek i inne potrzebne na biwaku przydasie.
klasyka podróżniczego gatunku :-)
klasyka podróżniczego gatunku :-)
  • Lodówka turystyczna – przyda się do schłodzenia nabiału, mięsa czy chociażby napojów. Jeżeli tylko zamierzasz coś na tym biwaku jeść, nie ma opcji bez lodówki.
  • Zestaw podstawowych przypraw, kawa, herbata – warto zabrać z domu kilka podstawowych przypraw takich jak sól, pieprz, cukier czy olej. Masz już bazę do przygotowania prostych posiłków. Bez sensu zaczynać wyprawę od zakupu kilograma soli i litra oleju. To samo tyczy się kawy i herbaty.
  • Worki na śmieci – obowiązkowo, nie zostawiaj za sobą syfu!
  • Woda – z wodą na biwakach być różnie. Możesz nie mieć do niej dostępu choć to raczej rzadkość. Warto jednak mieć w zanadrzu wodę do picia, bo może się okazać, że najbliższy sklep nie jest blisko. A pić trzeba.

Przydatne gadżety:

  • Latarka czołówka – czy jest z nami inspektor Gadżet? Wbrew pozorom, latarka na czole bardzo przydaje się na biwaku, oczywiście wieczorem i w nocy. Oświetlisz sobie drogę do toalety i znajdziesz zaginionego w akcji klapka.
coś dla prawdziwych skautów ;-)
coś dla prawdziwych skautów ;-)
  • Latarka do powieszenia – to też fajna opcja na zapewnienie sobie światła, np. w namiocie.
  • Długi przedłużacz – rzecz niezbędna na polu namiotowym! Aby podpiąć się do prądu (a uwierz mi, że będziesz tego potrzebował chociażby do podładowania telefonu) potrzebujesz podpięcia do skrzynki z prądem, których jest kilka na polach namiotowych. Długi kabel będzie tutaj niezbędny. Czasem na polach można wypożyczyć taki kabel, ale nie zawsze się nam to udawało. Warto mieć swój.
  • Koc piknikowy z folią – błaha sprawa, ale milej siedzi się na suchej powietrzni niż na wilgotnym od powierzchni kocu czy ręczniku.
koc piknikowy z warstwą nieprzemakalnej folii
koc piknikowy z warstwą nieprzemakalnej folii
  • Powerbank – obowiązkowo. Brak prądu, awaria. Powerbankiem szybko naładujesz chociażby telefon.
  • Wodoodporne pokrowce na telefon – Patent z azjatyckich wycieczek, gdzie podczas przejazdu motorówką jesteś cały mokry. Biwak nad wodą to prawdopodobnie kajaki, rowerki wodne czy zwykłe kąpiele. Warto zabezpieczyć telefon nieprzemakalnym transparentnym pokrowcem.
wodoodporne saszetki na telefon i najważniejsze rzeczy
wodoodporne saszetki na telefon i najważniejsze rzeczy, mocno już zmęczone życiem :-)
  • Pampers :) – najlepsza skrytka na telefon, pieniądze, klucze do samochodu. Tak schowanych rzeczy nikt nie ruszy, zapewniam :-)
  • Zapalarka do zniczy (zapalarka z długim gwintem) – nowoczesny krzemień przyda się do rozpalenia ogniska, odpalenia grilla czy pałki odstraszającej komary.
  • Zabezpieczenie dokumentów i innych ważnych rzeczy – może to nie gadżet, ale nie wyobrażam sobie wyjazdu na biwak bez torebki-nerki. Chodzę z nią pod prysznic czy do toalety. To tam trzymamy kluczyki do auta, portfele, telefony. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
niezwykle lekka i pojemna nerka - jeden z naszych ulubionych podróżniczych gadżetów
niezwykle lekka i pojemna nerka – jeden z naszych ulubionych podróżniczych gadżetów; do tego tania jak barszcz

Ubraniowe:

  • Klapki kąpielowe – bezapelacyjnie do zabrania. Pod prysznic, na basen, na łono natury.
  • Zróżnicowane ubrania – nawet jeżeli jedziesz w ciepłe regiony, pamiętaj, że życie na biwaku pod namiotem to brak możliwości ogrzania się w ciepłym mieszkaniu czy innym pomieszczeniu. Trzeba brać pod uwagę spadki temperatur, szczególnie w nocy. Dlatego polecam ciepłą piżamę, ze dwie cieplejsze bluzy i grube skarpety. Nawet jeżeli za dnia panują upały.
  • Sznurek i spinacze na pranie – To może być jakikolwiek sznurek lub specjalny sznurek z końcówkami ułatwiającymi zawieszanie, chociażby na drzewach. Nawet jeżeli nie zamierzasz robić dużego prania, pamiętaj o mokrym kostiumie kąpielowym, przepoconej koszulce itd. Spinacze też ułatwią sprawę. Opcjonalnie jako sznurek możesz wykorzystać linki od namiotu.

sznurek na pranie z super zaczepami po obu stronach
sznurek na pranie z super zaczepami po obu stronach

a po zwinięciu to taki maleńki gadżecik
a po zwinięciu to taki maleńki gadżecik

  • Miska – zwykła plastikowa miska – do zabrania naczyń do mycia, do prania.
  • Ręcznik szybkoschnący – w razie deszczu i ogólnej wilgoci, wyschnięcie ręcznika graniczy w cudem. Szybkoschnące schną naprawdę szybko, nie kisną i są dosyć chłonne. Dodatkowo składają się do bardzo małego rozmiaru, więc nie zajmują miejsca.
ręczniki szybkoschnące - zajmują mało miejsca, szybko schną :-) i są chłonne
ręczniki szybkoschnące – zajmują mało miejsca, szybko schną :-) i są chłonne

Apteczka i środki czystości:

  • Apteczka – pamiętaj by zabrać leki, które bierzesz na stałe. Do tego zawsze zabieram zestaw podstawowy: tabletki przeciwbólowe, lek na zaparcia, lek na biegunkę, maść z hydrokortyzonem (na różnego rodzaju alergiczne wysypki, stany zapalne itd), coś na alergię (na biwaku różnie bywa), coś na przemywanie i odkażanie ran.
  • Plastry – jako człowiek, którego obcierają wszystkie buty, zawsze mam w zanadrzu plastry. Po co marnować sobie wyjazd cierpiąc z obtartymi stopami.
  • Coś na komary – obowiązkowo! Są wszędzie i nie boją się nikogo!
  • Coś do opalania – nawet gdy zapowiada się deszczowo, nie rezygnuj z zabrania kremu do opalania. Pogoda zmienną jest :-)
  • Środki czystości – płyn do szyb, ręcznik papierowy – koniecznie. Do przetarcia stolika, naczyń. Zawsze coś się wybrudzi.
  • Papier toaletowy – no tak, przydaje się :-) Pamiętajcie, że nie wszystkie toalety na polach namiotowych są wyposażone w papier.
  • Płyn do mycia naczyń, mydło, gąbka – nawet kubek po kawie warto jednak umyć. Wiele toalet na polach namiotowych nie posiada żadnych środków czystości, nawet mydła.

Udanego biwakowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *