Karpatka, klasyczne polskie ciasto mające przypominać góry Karpaty :-) I całkiem łatwo taki efekt uzyskać. Karpatka to dwa blaty ciasta parzonego, czyli ciasta, w którym mąkę przed pieczeniem zaparzamy wrzącą wodą z masłem. Blaty te przełożone są kremem budyniowym na bazie utartego masła. Deser nie jest najszybszy, ale jest dosyć łatwy i postępując zgodnie z przepisem, z pewnością wyjdą Ci pokaźne Karpaty :-)
Ciasto karpatka najlepiej posypać jedynie cukrem pudrem i przechowywać w lodówce do maksymalnie 3 dni. Pracę można sobie podzielić, najpierw przygotowując blaty, następnie budyń, a na przykład na kolejny dzień całość scalić.
Przepyszna karpatka na co dzień oraz jako ozdoba świątecznego stołu.
Jeżeli lubisz ciasta z kremem budyniowym, sprawdź również doskonałą Napoleonkę.

Składniki na ciasto karpatka pieczone w formie 24 x 34 cm:
Ciasto parzone:
- 1 szklanka wody, bez znaczenia czy ciepłej czy zimnej
- 125g masła
- 1 szklanka mąki pszennej tortowej
- 5 jajek rozmiaru średniego
- szczypta soli
Krem budyniowy:
- 3 szklanki mleka 3,2%
- ¾ szklanki cukru drobnego (ok. 150g)
- 3 łyżeczki cukru wanilinowego, cukru z prawdziwą wanilią, ziarenka wanilii wydłubane z połowy laski lub 1 łyżeczka naturalnego aromatu waniliowego
- 2 kopiate łyżki mąki pszennej (ok. 40g)
- 2 kopiate łyżki mąki ziemniaczanej (ok. 40g)
- 2 żółtka
- 1 jajko
- 200g masła w temperaturze pokojowej – wyjmij na kilka godzin przed pieczeniem
Dodatkowo:
- cukier puder do posypania
- 2 łyżeczki masła do posmarowania foremki
Wykonanie:
Rozpocznij od przygotowania budyniu. Zagotuj 2 szklanki mleka z cukrem oraz wanilią. W osobnym naczyniu wymieszaj porządnie pozostałą szklankę mleka z obiema rodzajami mąki, 2 żółtkami oraz 1 jajkiem. Mieszaninę dodaj do gotującego się na małym ogniu mleka i niezwłocznie zacznij mieszać rózgą. Budyń natychmiast zacznie gęstnieć, dlatego masę należy cały czas mieszać by nie zaczęła się przypalać. Gotuj kilka minut aż budyń mocno zgęstnieje. Odstaw z ognia, przykryj pokrywką i odłóż do całkowitego wystudzenia.
Przygotuj ciasto parzone. Wodę i mało umieść w garnuszku i zagotuj. Do gotującej się mieszaniny wsyp mąkę i zacznij energicznie mieszać łyżką aż całość połączy się w jedno lśniące i odchodzące od brzegów garnka ciasto. Dopiero wówczas zdejmij ze źródła ciepła i ostudź do temperatury pokojowej.
Dokończ krem budyniowy. Miękkie masło umieść w dużej misie i zmiksuj je na puszysty, niemal biały krem. Stopniowo, łyżka po łyżce dodawaj do niego przygotowany i ostudzony budyń. Masa ma się ładnie połączyć na gładki krem. Odstaw.
Dokończ ciasto parzone. Piekarnik rozgrzej do 200 stopni. Blaszkę nasmaruj porządnie masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Dociśnij papier do nasmarowanej blaszki by ten dobrze przyległ. Do ostudzonej zaparzonej mąki wbijaj jajka, jedno po drugim. Po każdym dokładnie mieszając masę aż powstanie jednolite gładkie ciasto. Na końcu dodaj szczyptę soli i wymieszaj. Ciasto podziel na dwie w miarę równe części. Pierwszą część rozsmaruj łyżką po całej powierzchni blaszki, nie musi być bardzo równo. Włóż do pieca i piecz 30 minut aż ciasto pięknie się pofaluje i wypiecze. Ma być złote i przyrumienione. Wyciągnij, lekko ostudź, wyciągnij ciasto z blaszki i potwórz czynności z drugą częścią ciasta. Ostudź oba blaty ciasta parzonego.
Jeden z blatów ułóż na desce lub paterze wybrzuszeniami do góry i nałóż nie niego przygotowany krem budyniowy. Rozsmaruj, wyrównaj i nałóż drugi blat ciasta wybrzuszeniami do góry. Lekko dociśnij. Całość posyp cukrem pudrem. Schłódź w lodówce. Karpatka jest najsmaczniejsza po ok. 3-4 godzinach leżakowania w lodówce. Możesz ją podawać do 3 dni. przechowuj w lodówce.