Chlebki pita – chlebki puste w środku

Pita była moim pierwszym spróbowanym „orientalnym” pieczywem. Dodana do kurczaka z ryżem i surówką w egipskiej restauracji. Z zaciekawieniem patrzyłam jak inni goście ją zjadają. Jedni nadziewali ją składnikami z talerza, inni przegryzali nią mięso, a jeszcze inni odstawiali na bok, jak dekorację. Pamiętam moją ciekawość co do pustego wnętrza, jak to jest zrobione… Dzisiaj już wiem, że chlebek pita to smaczny dodatek do obiadu, sosu lub po prostu, zamiennik dla bułek. A, i odkryłam tajemnicę pustego środka :-)

Chlebki pita to naprawdę łatwy i przyjemny wypiek. Trzeba zadbać jedynie o porządnie rozgrzaną piekarnikową blachę. Ot, cała tajemnica.

chlebki pita

Składniki na 4 większe chlebki o średnicy ok. 15 cm:

  • 1,5 szklanki mąki pszennej + garść na podsypanie
  • 10 g świeżych drożdży
  • ¾ szklanki letniej wody
  • pół łyżeczki soli
  • 3 łyżki oliwy lub oleju

chlebki pita

Wykonanie:

Drożdże rozpuść w letniej wodzie, odstaw na chwilę. Mąkę wymieszaj w misce z solą i dodaj przygotowany zaczyn. Zacznij zagniatać ciasto, na końcu dodaj tłuszcz. Zagniataj aż powstanie gładka i elastyczna kula. Następnie miskę z ciastem przykryj czystą ściereczką i odstaw na ok. 1 h na wyrośnięcie. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

W międzyczasie rozgrzej piekarnik razem z blachą (zwykła piekarników blacha) do 200 stopni. Bardzo ważne jest porządne nagrzanie blachy. Wówczas chlebki pita będą puste w środku.

Wyrośnięte ciasto ponownie krótko zagnieć i podziel na cztery równe części. Każdą część ukulaj w zgrabną kulkę, a następnie na dobrze podsypanym mąką blacie rozwałkuj na dosyć cienkie (ok. 0,5 cm) i równe placki. Placuszki powinie przykryj ściereczką i odstaw jeszcze na ok. 20 minut aż podrosną.

Rozgrzaną blachę piekarnika delikatnie podsyp mąką i bardzo ostrożnie przełóż na nią chlebki pita. Uważaj by się nie poparzyć. Piecz ok. 10 minut. Chlebki powinny podrosnąć i pozostać puste w środku.

Gotowe chlebki ostrożnie wyciągnij z pieca i podawaj gorące. Z czasem chlebki mogą zacząć delikatnie opadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *