Pierogi ze szpinakiem, fetą i kurczakiem

Dobrze wszystkim znane, ale jakże smaczne i zdrowe połączenie – szpinak, ser feta i kurczak. Możecie go wykorzystać na wiele sposobów. Ja dzisiaj proponuje polskie pierogi. Może wymagają odrobiny więcej pracy niż np. ugotowanie makaronu, ale przekłada się to na smak. Najlepiej smakują polane masełkiem. Polecam na weekendowy obiad!

Składniki na farsz:

  • ok. 450 g szpinaku (ja użyłam mrożonego, można użyć świeżego)
  • podwójna pierś z kurczaka
  • ok. 150 g sera fety
  • 2 ząbki czosnku
  • sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

Szpinak mrożony kładziemy na patelnię, rozmrażamy i smażymy, żeby odparowało jak najwięcej wody. Kurczaka myjemy, kroimy w bardzo drobną kostkę i smażymy na wodzie na osobnej patelni. Ser feta także kroimy w drobną kostkę. Łączymy ze sobą wszystkie składniki, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz przyprawy. Odkładamy do ostygnięcia.

Ciasto:

Pewnie każdy z Was albo mama każdego z Was ma swój jeden, jedyny, najlepszy, tradycyjny przepis na pierogowe ciasto i nie zamierzam tego negować! Ja proponuję takie, jakiego nauczyłam się od mojej mamy.

Składniki:

  • – 0,5 kg mąki pszennej
  • – ok. 1,5 szklanki bardzo ciepłej wody

Wykonanie:

Na stolnicę, w jednym miejscu wysypujemy mąkę i robimy w środku kopczyka wgłębienie. Do niego wlewamy powoli, małymi porcjami wodę i zagniatamy ciasto wyczerpując całość mąki i wody. W razie potrzeby dosypujemy mąkę/dolewamy wodę. Ciasto ma być miękkie, elastyczne, ale nie rozlewające się.

Wykonanie pierogów:
Odcinamy kawałek ciasta, resztę zawijając w ściereczkę. Stolnicę mocno podsypujemy mąką i rozwałkowujemy kawałek ciasta na grubość ok. 5 mm. Szklanką wycinamy z ciasta koła. Na każde koło nakładamy ok. pół do łyżeczki farszu (w zależności od rozmiaru koła). Pamiętamy, aby zostawić miejsce na zlepienie pieroga, farsz nie może zajmować całej powierzchni. Następnie każde kółko składamy na pół i dociskamy palcami ciasto do złączenia. Zanurzając palce w mące (aby się nie kleiły) tworzymy „falbankę” ze zlepionego ciasta. Każdego pieroga obtaczamy w odrobinie mąki i odkładamy. Tak postępujemy z całością ciasta i farszu. Nie powinien nam zostać nadmiar ciasta/farszu, ale ewentualna nadwyżkę można zamrozić.
W międzyczasie lepienia pierogów zagotowujemy wodę w dużym garnku i na końcu dodajemy łyżkę soli. Pierogi wrzucamy na wrzącą wodę, delikatnie mieszamy i przykrywamy pokrywką do momentu ponownego zagotowania. Od tego czasu pierogi gotujemy ok. 2-3 minut. Wyciągamy, odcedzamy i natychmiast podajemy. Najlepiej z masłem.

Smacznego!

3 thoughts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *