Jak spakować się w bagaż podręczny?

Czasy gdy na tydzień pakowałam się w walizkę większą ode mnie bezpowrotnie minęły. Mnóstwo ubrań, które wracały w nienaruszonym stanie, niepotrzebne buty, kosmetyki, książki (kiedyś zabrałam w podróż „Nad Niemnem”…). Nie potrafiłam się dobrze spakować, wiecznie o czymś zapominałam i finalnie nie byłam w stanie udźwignąć własnej walizki. Na szczęście w pewnym momencie zrozumiałam, że zawsze warto mieć pod ręką dobrze sporządzoną listę rzeczy i zabierać wyłącznie to, czego użyję. Na przestrzeni lat i lotów wypracowałam własne metody, dlatego poniżej się nimi dzielę.

Skupiam się przede wszystkim na spakowaniu bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych, które rządzą się swoimi prawami. Pamiętajcie, że bagaż podręczny jest bezpłatny, więc prócz ceny za lot, nic nie dopłacacie. Z tak spakowaną walizką czy torbą bez problemu możecie zrezygnować z płatnego (i to nierzadko sporo) bagażu rejestrowanego, czyli bagażu dużo większego, cięższego, którego nie dotyczą limity płynów. Pokażę Wam, że nawet na dłuższy wyjazd jesteście w stanie spakować się w małych rozmiarów bagaż. Bo mały i lekki bagaż to przede wszystkim wygoda i oszczędność!

Zatem jak spakować się w bagaż podręczny?

Wymiary bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych – ile i jakiego bagażu mogę wziąć na pokład?

Poniżej podaję kilka najpopularniejszych tanich linii lotniczych i ich wymogi odnośnie bezpłatnego bagażu podręcznego. Pamiętaj, aby zawsze przed wylotem sprawdzić wymagania swojego operatora!

bagaż podręczny: wizzair, ryanair i inne tanie linie lotnicze

 • Ryanair – 1 bagaż o wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 1 mała torebka o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm, maksymalna waga 10 kg.
 • Wizzair – 1 bagaż o maksymalnych wymiarach 42 x 32 x 25 cm
 • Easyjet – 1 bagaż o maksymalnych wymiarach 56 x 45 x 25 cm
 • Norwegian – 1 bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm oraz 1 niewielki przedmiot osobistego użytku o maksymalnych wymiarach 25 x 33 x 20 cm, maksymalna waga 10 kg.
 • German Wings – 1 bagaż o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm.
 • Air Asia (najpopularniejsze tanie linie lotnicze latające po całej Azji) – 1 bagaż o wymiarach 56 x 36 x 23 cm oraz 1 mała torebka o maksymalnych wymiarach 30 x 40 x 10 cm, maksymalna waga 7 kg.

Czy rzeczywiście każdy centymetr na znaczenie?

To wszystko zależy od pracowników na lotnisku. Na lotniskach znajdują się kosze linii lotniczych mające na celu sprawdzenie, czy Twój bagaż spełnia wymogi. Możesz zostać poproszony o umieszczenie bagażu w koszu i jeżeli się nie zmieści, będziesz musiał uiścić opłatę jak za bagaż rejestrowany. Z doświadczenia jednak wiem, że pracownicy zwracają uwagę tylko na te bagaże, które gołym okiem wskazują na przekroczenie wymiarów. Jeżeli Twoja walizka czy torba przekracza przepisowo te 2-3 cm, jest duże prawdopodobieństwo, że bez problemu przejdziesz kontrolę. Pamiętaj, że miękkie torby i plecaki łatwiej upchnąć do kosza i wówczas masz pewność, że pracownik linii lotniczych puści Cie wolno.

Z pewnością mniejsza uwagę przykłada się do samej wagi bagażu. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z tym, aby mój bagaż został zważony czy poddany kontroli pod tym kątem.

Po pierwsze – w CO się spakować?

 • Walizka – na rynku istnieje cała masa wszelakich walizek, począwszy od tych większych ode mnie, kończąc na tych naprawdę małych. Walizki są również często projektowane właśnie pod bagaż podręczny, więc każdy z pewnością dobierze właściwy rozmiar

Zalety: sztywna konstrukcja, odporność na uszkodzenia, posiadanie kółek ułatwiających dźwiganie, ładny wygląd

Wady: Waga samej walizki, określone wymiary nie mogące ulec zmianie

 • Miękka torba – torba na ramię, torba sportowa, tutaj również znajdziecie paletę możliwości i rozmiarów.

Zalety: lekki materiał, konstrukcja pozwalająca dopasować się do wymiarów przewoźnika (taką torbę można w łatwy sposób docisnąć tu i ówdzie),

Wady: konieczność noszenia jej na ramieniu/w ręku, brak usztywnień ułatwiających uporządkowanie rzeczy w środku

 • Plecak – znowu jak wyżej, pełne pole do popisu.

Zalety: dostateczna lekkość, w miarę stabilna konstrukcja ułatwiająca porządne spakowanie, konstrukcja pozwalająca dopasować się do wymiarów przewoźnika (taką torbę można w łatwy sposób docisnąć tu i ówdzie), noszenie na plecach (co czasem może też być wadą)

Wady: noszenie na plecach (w zależności od wagi, może być wadą lub zaletą), noszenie bagażu na plecach, a tym samym brak jego widoczności może kusić złodziei (w szczególności w tłumie)

CO spakować?

170524_DSC2958-9.jpg

 • Dokumenty: dowód osobisty (zawsze!), paszport – jeżeli wyruszasz poza kraje Unii Europejskiej oraz kraje objęte strefą Schengen (Szwajcaria, Norwegia) lub jeżeli Twoja karta pokładowa została wystawiona właśnie na niego! Ja mimo wszystko zawsze mam go ze sobą, tak na wszelki wypadek; kserokopie tych dokumentów – zawsze warto je mieć, chociażby w przypadku kradzieży; prawo jazdy – jeżeli masz zamiar chociażby wypożyczyć auto na miejscu.
 • Karty pokładowe (boarding cards) – wydrukowane, w formacie PDF w telefonie lub w specjalnej aplikacji danej linii lotniczej. Bez niej nie przejdziesz żadnej kontroli! Ekstremalnie ważnym jest, aby wcześniej dokonać odprawy online. Jeżeli tego nie zrobisz, będziesz zmuszony do dopłaty na lotnisku. Najbezpieczniejszą metodą jest wydruk karty pokładowej. W niektórych krajach nie przyjmują wersji elektronicznych.
 • Pieniądze – w zależności od kraju, do którego się wybierasz, najbardziej opłacalnym jest zabranie ze sobą euro lub dolarów. Na miejscu wymienisz je w kantorze na walutę obowiązującą. Bardzo często jest to bardziej ekonomiczne niż wymienianie złotówek na inną walutę. Nie zapomnij również swojej karty płatniczej. Będziesz mógł zawsze wypłacić gotówkę na miejsce oraz płacić kartą w przeróżnych miejscach.
 • Telefon komórkowy z ładowarką – nie zapomnij o ładowarce :)
 • Ubrania: zabierz ze sobą przede wszystkim takie ubrania, w których rzeczywiście będziesz chodził :). Przede wszystkim sprawdź pogodę i dobierz ubrania pod daną temperaturę. Na kilkudniowy wyjazd w ciepłe miejsce zabieram przeważnie dwie koszulki, sukienkę, krótkie spodenki i długie legginsy. Zawsze zabieram też jedną cieplejszą bluzę, sweter lub cienką kurtkę (na sobie, nie wkładam jej do bagażu). Nawet jeżeli zapowiadają upały, nigdy nic nie wiadomo, a i noce potrafią być chłodniejsze. Ubrania powinny być również wygodne i nie mnące się. Raczej nie chcesz chodzić w pogniecionych ciuchach, a dostęp do żelazka może być utrudniony. Nie zapomnij o piżamie!
 • Kosmetyki do higieny – Kosmetyki w bagażu podręcznym to zawsze ciężki temat. Ile, jak, w co, setki pytań. Po pierwsze kosmetyki muszą być zapakowane w buteleczki nieprzekraczające 100 ml. Nie jest ważne i nie zostanie przyjęta butelka o pojemności np. 150 ml, która jest do połowy zapełniona. Liczy się objętość butelki. Niestety. Całość płynów w bagażu nie może przekroczyć 1 l, więc możemy zabrać 10 buteleczek o pojemności 1000 ml.

Dodatkowo, wszystkie płyny powinny zostać umieszczone w plastikowej, przezroczystej torebce – jednej. Torebka powinna się swobodnie zamknąć.

W większości drogerii, np. w Rossmanie znajdziecie całą paletę wszelakich kosmetyków w małych opakowaniach, więc jest w czym wybierać. Ja jednak polecam zakupienie po prostu pustych butelek (również do dostania w Rossmanie) i napełnianie ich własnymi, ulubionymi kosmetykami. Ta opcja jest zdecydowanie tańsza i bardziej ekonomiczna. Gotowe produkty w małych opakowaniach potrafią słono kosztować w porównaniu do swoich dużych odpowiedników. Plastikowe torebki również znajdziecie w drogerii. Warto rozejrzeć się za większymi, aby na pewno wszystko się zmieściło. Większość drogerii oferuje niestety malutkie torebki, do w których zmieszczą się maksymalnie 3 buteleczki.

Pamiętajcie, że przy kontroli celnej torebkę z kosmetykami należy wyjąć z bagażu.

 • Szampon do włosów z odżywką – szampon 2w1 to genialny patent na podróżowanie. Zamiast osobno pakować odżywkę, masz ją razem z szampon, oszczędzasz jedną butelkę.
 • Mydło – w dobie żeli pod prysznic, zapomnieliśmy trochę o klasycznym mydle, a tutaj, w przypadku bagażu podręcznego, to świetny patent na zaoszczędzenie płynowego miejsca. Mydło chowam do mydelniczki i oszczędzam kolejną butelkę.
 • Żel do mycia twarzy – ja potrzebuję, więc zabieram.
 • Krem do twarzy – tutaj odpuszczam sobie zabieranie osobnego kremu na dzień i na noc, zabieram jeden. Dodatkowo dbam o to, by miał w sobie filtr przeciwsłoneczny, oszczędzam dodatkową butelkę.
 • Balsam do ciała – tutaj ponownie, ja potrzebuję, Ty możesz pominąć.
 • Szczoteczka i pasta do zębów – dla nieznacznej oszczędności miejsca możesz zakupić składaną szczoteczkę i małą pastę.
 • Krem do rąk – który służy również za krem do stóp.
 • Jednorazowa maszynka do golenia – w prawdzie nie kosmetyk, ale w tej kategorii. Spokojnie możesz ją zabrać.

 

 • Kosmetyki do makijażu – pomiń jeżeli jesteś mężczyzną :). W przeciwnym wypadku zabierz tylko te, których rzeczywiście użyjesz. Ja zabieram tusz do rzęs, eyeliner, korektor do twarzy, lekki puder, kredkę do oczu i pomadkę. W prawdzie takie kosmetyki nie zajmują wiele miejsca, bez sensu tracić je na coś, o czym z góry wiesz, że zostanie nie użyte.
 • Szczotka lub grzebień do włosów – jeżeli tylko masz, co czesać ;-)
 • Suszarka do włosów, prostownica, golarka itp – zabierz jeżeli koniecznie musisz, chociaż wcześniej upewnij się, czy Twoje miejsce pobytu nie ma tego w standardzie (no, może prócz golarki)
 • Biżuteria – zabierz tylko tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz. Pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu, najlepiej w specjalnym pudełeczku.
 • Ręcznik szybkoschnący – zbawienne rozwiązanie dla bagażu podręcznego. Zajmuje tyle miejsca co majtki, i jak sama nazwa wskazuje, szybko schnie, więc unikamy nieprzyjemnego wkładania do torby mokrego ręcznika. Wbrew pozorom, ręcznik jest bardzo chłonny i rzeczywiście suszy, a nie rozciera wodę. Bardzo polecam! Przy tym punkcie warto zawsze doczytać, czy miejsce, do którego zmierzamy nie oferuje darmowego wypożyczenia ręczników. Jeśli tak jest, oszczędzamy kolejne kilka centymetrów w bagażu.
 • Buty – w zależności gdzie jedziesz, w jaką temperaturę i co zamierzasz robić, dobierz odpowiedni rodzaj obuwia. Ja, bez względu na zapowiadaną pogodę zawsze biorę jedne pełne buty (trampki, tenisówki) na sobie, klapki (pod prysznic, do chodzenia po hostelu) oraz japonki (bo to moje ulubione buty;))
 • Kostium kąpielowy i ewentualnie czepek – jeżeli tylko masz zamiar korzystać z jakiegokolwiek zbiornika wodnego lub po prostu poopalać się, nie zapomnij odpowiedniego stroju.
 • Bielizna – tutaj wtrącać się nie będę :). Nie zapomnij o odpowiednich do zabranych butów skarpetkach.
 • Mała torebka/plecak – Tak, tak, bagaż podręczny to najczęściej jedyna torba, którą możesz mieć w ręce. Aby zatem mieć z czym chodzić po tak zwanym mieście, warto zabrać małą torebkę bądź plecaczek do środka. Uwaga ta nie tyczy się linii Ryanair, która zezwala posiadanie ze sobą dodatkowej małej torebki.

Ja najczęściej zabieram ze sobą małą torebkę (taką, która zmieści portfel i telefon) lub tak zwaną nerkę. Jeżeli potrzebuję czegoś większego, pakuję dużą szmacianą torbę, którą bez problemu składam w mały pakunek. Możecie też zaopatrzyć się w specjalny plecak dla podróżników, który składa się w malutką paczuszkę i zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

 • Okulary przeciwsłoneczne – ciężko chodzi się pod słońce ;-)
 • Leki – zabierz oczywiście te leki, które bierzesz na stałe. Nie zapomnij jednak o odpowiednim zaświadczeniu lekarskim o konieczności ich zażywania. Tutaj wszystko zależy od celników, ale są tacy, którzy mogą się przyczepić. Poza tym, ja zawsze biorę pigułki przeciwko bólom głowy, przeziębieniu, problemom z żołądkiem. Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, pamiętaj, że płyn do nich przeznaczony jest uznawany za lek i nie wlicza się do limitu płynów.
 • Jedzenie – Jeżeli koniecznie musisz zabrać coś do jedzenia, pamiętaj, że w bagażu podręcznym możesz mieć produkty tylko oryginalnie zapakowane. Pamiętaj też, że wszelakie płynne lub półpłynne produkty wliczają się do limitu płynów. Tak więc przykładowo musztarda również zostanie uznana za płyn.
 • Puste siatki – na brudne ubrania, mokry ręcznik czy kostium kąpielowy. Tak czy inaczej, zawsze się przydadzą.
 • Aparat fotograficzny z ładowarką – jeżeli tylko masz ochotę robić zdjęcia. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu sprzętu.
 • Dodatkowe, nietypowe rzeczy – jeżeli masz do zabrania inne, nietypowe rzeczy jak np. kule, sprzęty sportowe, instrumenty muzyczne, koniecznie dowiedz się u przewoźnika jak wygląda u niego przewóz takich akcesoriów. Możliwe, że będziesz musiał za nie dodatkowo dopłacić.
 • Coś do czytania – książka, gazeta albo elektroniczny czytnik. Chociaż jestem zwolennikiem papierowych wersji, nic tak nie minimalizuje rozmiaru książki jak wspomniany czytnik.

Udanego lotu!

One thought

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *