Wafle z kajmakiem

Wafle z kajmakiem to mój smak dzieciństwa.

Kruche wafle, słodka masa kajmakowa i koniecznie kwaśny dżem na przełamanie słodyczy. Deser nie wymagający pieczenia, więc nie może się nie udać. Czas jego przygotowania zależy od Was. Jeżeli zdecydujecie się użyć gotowej masy z puszki, czas przygotowania deseru skróci się do minimum i wafelki będą gotowe w parę minut. Jeżeli jednak będziecie woleli przygotowanie masy samodzielnie, z mleka skondensowanego, zajmie to dłuższą chwilę. Warto przy wyborze zwrócić uwagę na skład masy w puszkach – jeżeli zdecydujecie się na gotowy kajmak, produkt powinien składać się wyłącznie z mleka i cukru. Jeżeli jednak masę wolicie przygotować sami, będziecie mieli większą kontrolę nad gęstością finalnej masy.

Same wafle wybierzcie albo kwadratowe albo okrągłe. W przypadku tych ostatnich, wyjdzie Wam uroczy torcik. Smacznego!

wafle

Składniki na standardowy wafel z kajmakiem o wymiarach 28 x 28 cm:

  • 1 opakowanie suchych, kruchych kwadratowych lub okrągłych wafli (andrutów)
  • 1 puszka mleka słodzonego skondensowanego (ok. 530 g) lub gotowego kajmaku (o podobnej masie)
  • 100 g masła w temperaturze pokojowej
  • 1 słoik kwaskowatych, gęstych powideł – np. wiśniowych, śliwkowych, z czarnej porzeczki

Wykonanie:

Puszkę (nieotworzoną) mleka włóż do dużego garnka (w pionie lub poziomie) i zalej wodą w taki sposób, aby puszka była cała zanurzona w wodzie, nie może z niej wystawać. Przykryj garnek pokrywką, zagotuj wodę, zmniejsz ogień i gotuj 1,5 do 2 godzin. Pilnuj, aby puszka była przez cały czas zanurzona w wodzie. Jeżeli jest taka potrzeba, dolej wody. Inaczej może po prostu wybuchnąć. Następnie wyciągnij z wody i ostudź. Po całkowitym ostudzeniu otwórz. Zawartość puszki podczas gotowania zamieni się w gęsty kajmak. Im dłużej mleko jest gotowane tym gęstszą masę uzyskasz. Ja lubię jak masa nie jest bardzo gęsta. Zamiast tego etapu możesz użyć gotowej masy kajmakowej i postępować dalej zgodnie z przepisem.

Masło utrzyj na puch mikserem i partiami dodawaj do niego ostudzoną masę kajmakową. Zmiksuj na gładką masę.

Pierwszy wafel posmaruj cienką warstwą masy kajmakowej i połową słoika dżemu. Przykryj drugim waflem i ten posmaruj grubszą warstwą kajmaku. Przykryj kolejnym waflem i ten ponownie posmaruj grubszą warstwą masy. Przykryj następnym, rozsmaruj resztą dżemu i resztką masy. Przykryj ostatnim waflem, nałóż na niego deseczkę i włóż do schłodzenia do lodówki.

Wafle z kajmakiem po pół godzinie można kroić i jeść.

9 thoughts

  1. Moja Babcia robiła wafle z niesamowitym czekoladowym kremem i zawsze się nim zajadaliśmy z rodzeństwem na święta :) Sama jeszcze wafla nie robiłam, a bardzo podoba mi się Twoja wersja z masą kajmakową, Musi smakować przepysznie, a szczególnie przy kawce :)
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *