Ślimaczki z czekoladową śliwką

Jestem ogromną fanką wszelakich słodkich kremów „do smarowania pieczywa”. Oczywiście, jako prawdziwy zwolennik tego typu produktów, nigdy nie nakładam ich sobie na kanapki a nakładam łychą prosto do buzi. Niekiedy miewam z tego powodu wyrzuty sumienia i przygotowuję smarowidło równie pyszne, a zdrowsze. W sezonie śliwkowym nie mogło zabraknąć czeko-śliwki, czyli powidła czekoladowego z dodatkiem kakao. Pachnie jak czekolada, smakuje obłędnie. Słodycz zrównoważona kwaskowatym owocem. Najlepiej zrobić sporą porcję, tak, aby wystarczyło do tych świetnych bułeczek. Ciasto jest cudownie maślane i miękkie. Smaczne nawet na trzeci dzień. Koniecznie do zrobienia :-)

Składniki na 6 ślimaczków:

Składniki na ciasto:

  • 300 g mąki
  • pół szklanki mleka
  • 20 g drożdży świeżych
  • 2 łyżki cukru
  • 1 jajko
  • szczypta soli
  • 1 spora łyżka masła

Składniki na nadzienie:

  • 250 g śliwek (ok. 7 sztuk)
  • 3 łyżki cukru
  • 1 łyżka gorzkiego kakao

Wykonanie:

Mleko lekko podgrzewamy. Rozpuszczamy w nim drożdże z łyżką cukru.

Do miski wbijamy jajko i sól. Roztrzepujemy trzepaczką. Dodajemy masło i pozostałą łyżkę cukru. Mieszamy. Dodajemy rozpuszczone drożdże i mąkę. Mieszamy do uzyskania gęstej masy. Następnie wyrabiamy rękami na gładkie i elastyczne ciasto.

Pozostawiamy pod przykryciem na godzinę, do podwojenia objętości.

W tym czasie robimy nadzienie. Śliwki myjemy i pozbawiamy pestek. Wkładamy do garnka i zasypujemy cukrem. Smażymy ok. 15 minut – śliwki najpierw mają puścić sok, a następnie go zredukować, ma powstać gęsta masa. Na koniec dodajemy kakao i ciągle mieszamy, aby się nie przypaliło. Odstawiamy.

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Blaszkę do pieczenia wykładamy papierem.

Wyrośnięte ciasto krótko zagniatamy i rozwałkowujemy na kształt prostokąta. Na całej jego powierzchni rozsmarowujemy nadzienie. Ciasto zwijamy w rulon (jak w makowcu), a następnie kroimy na 6 równych części. Układamy je na blaszce pionowo (ślimakiem do góry), lekko spłaszczając. Znów przykrywamy i pozostawiamy do podrośnięcia jeszcze na ok. 20 minut.

Po tym czasie wkładamy do piekarnika na ok. 10-15 minut. Gotowe!

10 thoughts

  1. Upiekłam! Bardzo dobry przepis :) ciasto jest mięciutkie, a nadzienie to niebo w gębie! Zniknęły w kilka minut po wyjęciu z piekarnika :) Na pewno wkrótce je powtórzę, może zdążę obfocić :) dziękuję za przepis i pozdrawiam! :)

      1. Udało się zrobić zdjęcie i ślimaczki już dzisiaj u mnie na blogu :) Jeszcze raz dziękuję za przepis! :) Pozdrawiam! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *